Már válogatni kell, milyen beteget fogadnak a kórházakban: túlterhelődött és összeomlás szélén az egészségügy Amerikában
Annak ellenére, hogy szinte naponta rekordszámú fertőzöttet regisztrálnak az Egyesült Államokban, jelentősen csökken azoknak a száma, akiket kórházba kell szállítani, mivel egyszerűen megtelt a kórházak kapacitása az amerikai egészségügyben.
Annak ellenére, hogy szinte naponta rekordszámú fertőzöttet regisztrálnak az Egyesült Államokban, jelentősen csökken azoknak a száma, akiket kórházba kell szállítani, mivel egyszerűen megtelt a kórházak kapacitása az amerikai egészségügyben.
Az új adatok szerint annyira túlterhelődött az egészségügy a pokoli járványhelyzettől, hogy az ellátás ténylegesen az összeomlás szélére került. A koronavírus nagyon súlyosan tombol az Egyesült Államokban jelenleg, összesen 101 ezer embert ápolnak kórházban jelenleg, ám folyamatosan csökken az újonnan kórházba kerülők száma.
Ez azonban nem azért van, mert elkezdtek agresszívabban tesztelni és enyhébb fertőzötteket szűrnék, még időben. Ezt pedig egy adat is alátámasztja: novemberben 33%-kal növelték a tesztelési kapacitást, ám kétszer annyi fertőzöttet azonosítottak ennek révén, ami azt is jelenti, hogy növekszik a súlyosabb eseteknek a száma.
A valós oka a kórházba kerülő betegek esetszám-csökkenésének az, hogy a kórházaknak szigorítani kellett a saját szabályaikat, hogy milyen súlyossági szinttől fogadnak betegeket – írja a Daily Mail. Ez pedig azt is jelenti, hogy egyes betegeket, akik még tavasszal vagy nyáron kórházi kezelésben részesültek volna, szimplán elutasítanak a kapacitás hiánya miatt.
A változás a számokban is megfigyelhető, mert míg augusztusban és szeptemberben a fertőzöttek 9.5 százaléka került a kórházba, addig ez a szám 8%-ra csökkent októberben, amikor már meghaladták a korábbi fertőzési rekordot. Novemberben, amikor már átlagosan napi 100 ezer fertőzöttet találtak, tovább csökkent a kórházi esetek száma, egészen 7.4%-ra.
Az amerikai járványhelyzet brutalitását pedig a számok is hangsúlyozzák: csak pénteken 2595 halálos áldozata volt a járványnak, ha a hétnapos mozgóátlagot tekintjük, akkor meg 1917-en hunytak el naponta az elmúlt héten. A járvány kitörése óta 14.4 millió fertőzöttet regisztráltak az Egyesült Államokban, akik közül 280 ezernél is többen hunytak el.
Az egészségügyi szakemberek hónapokon keresztül figyelmeztettek, hogy amennyiben nem sikerül megfelelően felkészülni, a kórházakat túlterhelheti a koronavírus-fertőzöttek mennyisége, és amennyiben a kapacitáshiány kritikussá válik, elszabadul a halálos áldozatok száma. Ennek az előjeleit pedig már most láthatjuk.