Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újra magyar tulajdonban van a Budapesti Erőmű

A Budapesti Erőmű Zrt. december 1-től a Veolia cégcsoportjába tartozó CHP Energia Zrt. tulajdona, az erőmű jelenleg Budapest teljes távhő felhasználásának 60 százalékát biztosítja

Belföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Budapesti Erőmű Zrt. december 1-től a Veolia cégcsoportjába tartozó CHP Energia Zrt. tulajdona, az erőmű jelenleg Budapest teljes távhő felhasználásának 60 százalékát biztosítja – írja a Napi.hu.

Az elmúlt években több tulajdonosváltás is történt a cégnél, finn, francia és cseh érdekeltségbe is került már az erőmű, most azonban 23 év után ismét magyar tulajdonosa lett a Budapesti Erőműnek. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A friss ügylet vételárát egyelőre nem hozták nyilvánosságra, az viszont már biztos, hogy az új vezetőség semmiféle változtatást nem kíván eszközölni a korábbi működéshez képest. A cég vezérigazgatói tisztségét Palkó György fogja betölteni, aki jelenleg a Veolia Energia Magyarország Zrt. vezérigazgatója.

A Budapesti Erőmű a főváros számára elengedhetetlen, ugyanis a legnagyobb energiatermelőként három kombinált ciklusú gázturbinás (CCGT) erőművet is (Kelenföldi Erőmű, Kispesti Erőmű, Újpesti Erőmű) üzemeltet. A több mint 100 éve működő erőmű a Főtáv Zrt. legjelentősebb partnere, távhő szolgáltatásával ugyanis a főváros távhő ellátásának 60 százalékát biztosítja, közel 144 ezer háztartásban, mintegy 500 ezer lakost szolgál ki.

A távhő mellett a vállalat 396 megawatt villamos-energia kapacitásának okán, 3 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik hazánkban. A Budapesti Erőmű története régre nyúlik vissza, 1997-ig ugyanis magyar tulajdonossal működött, majd a finn-japán vonatkozású Fortum-Tomen konzorcium tulajdonába került. Ezt követően, 2001-ben a francia tulajdonban lévő EDF-hez került, végül pedig a cseh EP Energy Csoport vásárolta meg az erőművet.

A GVH már jóváhagyta az üzletet, megállapításuk szerint ugyanis a tulajdonosváltás nem okoz komoly változást a nemzetközi piacon, a hivatal határozata ellen pedig 30 napon belül indítható közigazgatási per. A Budapesti Erőmű Zrt. tavaly 60,2 milliárd forintos árbevételt produkált.