Mesterséges intelligencia segíthet eldönteni, ki kerüljön lélegeztetőgépre
Informatikusok kifejlesztettek egy olyan algoritmust, amely képes elemezni a koronavírussal fertőzött betegek állapotát, így pedig orvosi segítség nélkül el tudja dönteni, hogy kell-e alkalmazni a lelégeztetőgépet.
A Koppenhágai Egyetem kutatói az új projektjükkel szeretnék megkönnyíteni az egészségügyben dolgozók munkáját. A mesterséges intelligenciának köszönhetően olyan programot írtak, ami a meglévő tünetek alapján kategorizálni tudja a pácienseket és ki tudja választani a legmegfelelőbb kezelési opciót.
A koronavírussal fertőzött személyek széleskörű tüneteket produkálnak. Ez a rendszer számára óriási adatmennyiséget jelent, amit fel kell dolgozni annak megértéséhez, hogy valójában mi vezethet a súlyosabb szimptómák kialakulásához.
Az algoritmus először a COVID-19 fertőzésen már átesett egyének röntgenfelvételeit, különböző tesztjeinek eredményeit és orvosi feljegyzéseit fogja kielemezni. Következő lépésben összehasonlítja ezeket az adatokat az újonnan érkezett betegek adataival.
Az ezáltal összegyűjtött információk bekerülnek egy szuperszámítógépbe, amely az orvosoknak javaslatot tesz arra, hogy szükséges-e a lélegeztetőgép használata, vagy sem.
A fejlesztők minél hamarabb ki szeretnék próbálni a módszerüket. Valószínű, hogy erre a COVID-19 járvány tetőzése során alkalmuk lesz majd a nyáron vagy ősszel. Azért ennyire későn, mert Dániában még csak most fog igazán elkezdődni a koronavírus tömeges terjedése.
Ha beválik a mesterséges intelligencia által vezérelt rendszer, akkor ezzel nagy mértékben segíteni tudnának az amúgy is túlterhelt európai kórházakon.