Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
369,85 Ft
Euró
396,15 Ft
Font
468,42 Ft
Bitcoin
65,833 $

Merkely Béla elmagyarázta, milyen vakcináink lesznek

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorának vendégeként fejtette ki, hogy milyen koronavírus-vakcinákra lehet számítani a jövőben, és leszögezte, alapvetően két különböző típusúra lehet számítani.

...svg content...Mainz, 2020. november 9. A német Biontech gyógyszergyártó központja Mainzban 2020. november 9-én. A Biontech és az amerikai Pfizer közös közleménye szerint kilencven százalékban hatásos lehet az általuk kifejlesztett kísérleti oltóanyag a koronavírus ellen, miután befejezték a vakcinával végzett klinikai kísérletek utolsó, harmadik fázisát. Azonban felhívják a figyelmet, hogy ez nem jelenti még azt, hogy küszöbön áll a vakcina tömeges, kereskedelmi forgalmazása. MTI/AP/DPA/Arne Dedert
Belföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorának vendégeként fejtette ki, hogy milyen koronavírus-vakcinákra lehet számítani a jövőben, és leszögezte, alapvetően két különböző típusúra lehet számítani.

Ebben a témában a rektor megemlíti, hogy pont ezen a héten jelentették be, hogy az amerikai Pfizer és a német BioNTech közös fejlesztésű vakcinája a kísérletek harmadik, befejező szakaszában gyűjtött adatok alapján 90%-os hatékonysággal bír, amely mindenképpen bíztató. Soron kívül Nagyon fontos üzenetet kapott Izrael a magyar kormánytól

Merkely kitér arra, hogy ez egy különleges, „messenger RNS” típusú védettséget ad; előre megtervezi az örökítőanyag a vírussal szemben antitestet, és ezt fogja leképezni. Vagyis nem aktív immunizálást csinál, hanem beviszi az információt a szervezetbe, és a szervezet ezen információnak a birtokában fogja legyártani a nélkülözhetetlen ellenanyagokat.

Ezek az ellenanyagok a vírus behatolásakor likvidálják a szervezetből a kórokozót, lecsökkentik a mennyiségét és ennek következtében biztosítják az immunitást – magyarázta. Hozzátette, a 90%-os immunitás egy nagyon magas szintű eredmény, és erre nagyon is lehet alapozni.

Mint mondta, a többi hagyományos vakcina: ott egy vírust – leggyakrabban adenovírust – alkalmaznak vektorként, és abban a vírusban van a Covid-19 speciális fehérjéje kódolva. Amikor az adenovírus – amely egyébként nem betegíti meg a szervezetet – mégis bejut a szervezetbe, ez ellen a szervezet fog megfelelő ellenanyagot termelni, és egy esetleges Covid-fertőzéskor már a szervezetben kódolva ott van az antitest és a lehető leggyorsabban belép a hadrendbe és megakadályozza a fertőzést – magyarázta.

Merkely Béla szerint a csaknem tízfajta vakcina, amely készül, „kellő szortimentet ad nekünk” a megfelelő választáshoz. Fontosnak nevezte hogy a világ minden országában várják a vakcinát, így százmilliós, milliárdos tételben kell ezeket legyártani. Biztos benne, hogy a gyógyszergyárak már elkezdték az ígéretes vakcinák gyártását, és folyamatosan zajlik az engedélyeztetésük – tette hozzá. Úgy vélte, azokat már a részeredmények, a fázis-2 vizsgálatok alapján benyújtották az amerikai és európai hatóságokhoz, amelyek a fázis-3 vizsgálatok végén így viszonylag gyorsan be fogják fejezni az engedélyezést, és a vakcina jövő év elején rendelkezésre áll.

A Pfizer-féle vakcina véleménye szerint már decemberben Európában lesz. Elmondta azt is, azt -80 Celsius-fokon kell tárolni, vagyis megfelelő logisztikát kell kidolgozni az oltáshoz.

A védettség kialakulásával kapcsolatban azt mondta, az oltás után – vagy ahol szükséges, a második oltást követően – egy-két héten belül „várható olyan fajta védettség, amely komoly nyájimmunitást fejthet ki”. Fontosnak ítélte a „nyájvédettséget”, amelynél figyelembe kell venni a betegségen már átesettek védettségét és a vakcina által nyújtott védettséget, és ennek kell együtt kitennie 60-70 százalékot.

Megjegyezte: mivel arról nincs adat, hányan estek át a betegségen, az egyetemek reprezentatív mérést terveznek a tömeges oltás megkezdése előtt. Ez alapján be tudják határolni, hogy egy életkori csoportban a lakosság hány százaléka esett át a fertőzésen, mert azoknak valószínűleg nem kell vakcináció.