IMF: a bálnák lehetnek a „természet megoldásai” a klímaváltozásra
Ha meg szeretnénk állítani, vagy vissza szeretnénk fordítani a globális felmelegedést, a legfontosabb dolog, amit tennünk el, az a szén-dioxid légkörből történő kivonása.
Erre pedig a legjobb lehetőséget a bálnák biztosítják a számunkra, legalábbis a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legújabb jelentésében arról számolt be, hogy különböző vizsgálatok szerint egy bálna teljes élete során 33 tonnányi szén-dioxidot „szív fel”, ennyivel is csökkentve a légkörben keringő károsanyagot.
Februárban Thomas Crowther ökológus arra a megállapításra jutott, hogy a fák jelentik a legerősebb fegyvert a klímaváltozás ellen, ami után – nagy helyesen – hatalmas kampányok irányultak a faültetésre, ám mostanra kiderült, hogy nem ez az egyetlen megoldás, ugyanis az IMF jelentése szerint a bálnák szén-dioxid felvevő képessége messze meghaladja a fákét. Amennyiben egy fa esetében százéves élettartammal számolunk, létezése során 2.4 tonna szén-dioxidot von ki a légkörből, ami kevesebb mint tizede a bálnák által elnyelt 33 tonnával, írják.
A bálnák más szempontból is hasznos élőlénynek minősülnek, ugyanis nem csak a szén-dioxidot raktározzák el a testükben, de olyan hulladékot is termelnek, amelyek a fitoplanktonok növekedésében játszanak kiemelkedően fontos szerepet. Kutatók szerint ezek a mikroszkopikus élőlények a hulladékban lévő szén-dioxid 40%-át felfogják.
Az IMF jelentésének szerzői ezért arra a következtetésre jutottak, hogy egy bálna több ezer fával is felér, így mindent meg kell tenni a számuk növelése érdekében.