Csecsemők kontra koronavírus – fontos dologra világított rá egy kutatás
Brit kutatók bebizonyították, hogy rendkívül ritka az újszülöttek és néhány hetes kisbabák esetében a COVID-19 fertőzés komplikációinak létrejötte.
Brit kutatók bebizonyították, hogy rendkívül ritka az újszülöttek és néhány hetes kisbabák esetében a COVID-19 fertőzés komplikációinak létrejötte.
A The Lancet Child and Adolescent Health tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban 29 naposnál fiatalabb csecsemőket vizsgáltak Nagy-Britannia-szerte, akiket március és április között szállítottak kórházba koronavírus-fertőzés gyanújával.
A Times of India riportja szerint az Imperial College London kutatói kimutatták, hogy 1785 újszülöttből mindössze egyetlen esetben kellett kórházi kezelést alkalmazni, ami egészen pontosan 0,06 százalékos aránynak felel meg.
A kisdedeknél leggyakrabban magas lázat, étvágytalanságot, hányást, orrfolyást, köhögést és levertséget okozott a koronavírus. Rájöttek, hogy a 66 fertőzésgyanús baba közül 17 kaphatta el a betegséget a születés utáni hetedik napon belül, 6-an pedig a klinikán fertőződtek meg.
A 17-ből 7 csecsemőnél annak ellenére felfedezték a COVID-19 kórokozóját, hogy világrajövetelük után azonnal elkülönítették őket édesanyjuktól, mivel fennállt a fertőzés veszélye. A vizsgált babák közül senki sem halt bele a szövődményekbe, 90 százalékuk sikeresen átvészelte a betegséget.
A biztató eredmények ellenére a tudósok kiemelték, hogy míg az idősebb gyermekek alig 13 százaléka kerül csupán intenzív osztályra, addig az újszülötteknél ez az arány 36 százalékos is lehet, főleg azért, mert a légzőrendszerük még nem annyira fejlett.
Az orvosok kiemelték, legfőképpen arra szükséges ügyelni, hogy a szülés körülményei a lehető leghigiénikusabbak legyenek, továbbá a pediátriai osztályokat is rendszeresen fertőtleníteni kell, ezáltal kiküszöbölhető a fertőzésveszély a kisbabáknál.