Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A véltnél sokkal erősebb immunválasz jöhet létre koronavírus-fertőzésből való felépülés után

Kutatók bizonyítékot találtak arra, hogy a koronavírus-fertőzés utáni gyógyulás következtében egy egészen erős és hatékony védelem alakulhat ki az emberek szervezetében, így védve érezhetik magukat az újrafertőződéstől.

Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Kutatók bizonyítékot találtak arra, hogy a koronavírus-fertőzés utáni gyógyulás következtében egy egészen erős és hatékony védelem alakulhat ki az emberek szervezetében, így védve érezhetik magukat az újrafertőződéstől.

A New York-i Rockefeller Egyetem tudósai rájöttek, hogy az immunrendszer azon kívül, hogy megjegyezte a vírus genetikai szerkezetét, az antitestek minőségét is feljavította, ezáltal megvédte a szervezetet a kórokozó második támadásától. Soron kívül Kiderült, hány Tisza Párt-szavazó ragaszkodik Magyar Péterhez

„Ez egy fantasztikus hír. Az eddigiek alapján az emberek immunrendszere villámgyors antitestválaszt adhat a fertőzésre, ezért komoly védelmet élvezhetnek a kórokozóval szemben” – mondta Michel Nussenzweig, a bioRxiv tudományos folyóiratban közzétett tanulmány szerzője.

Egyelőre még tisztázatlan, meddig tarthat ki az immunrendszer memóriája, Nussenzweig azonban úgy gondolja, akár évekig tartó potenciális védelemről beszélhetünk, egyúttal hozzátette, a felfedezés megmagyarázná, miért annyira ritka, hogy valaki újrafertőződjön koronavírussal.

Amikor valaki elkapja a koronavírust, az immunrendszer több fronton is támadást indít a behatoló ellen. Az egyik védelmi bástyát a T-sejtek jelentik, amelyek felkutatják és megsemmisítik a fertőzött sejteket, megakadályozva ezzel a vírus továbbterjedését. A második fronton a B-sejtek küzdenek meg a betolakodóval úgy, hogy antitesteket bocsátanak a véráramba, ezek pedig rátapadnak a vírusra, és megállítják őket, még mielőtt fertőzni tudnának.

Amint a végbement a fertőzés, az immunrendszer stabilizálódik, majd a memória T-sejteknek és a memória B-sejteknek köszönhetően megjegyzi a koronavírustörzs tulajdonságait, ezért ha visszatérne a kórokozó, azonnal akcióba tudnak lendülni.

Rengeteg tanulmányban rámutattak, hogy az antitest-reakció első hulláma néhány hónap múlva elgyengül, melynek következtében az emberek hamar elveszíthetik az immunitásukat. Az egyik ilyen kutatásban 87 koronavírus-pácienst vizsgáltak, és megerősítették, hogy hat hónap után az antitestek a maximális erejük egyötödére esnek vissza, Nussenzweig viszont úgy gondolja, ez nem jelenthet problémát.

Amikor az immunrendszer memóriáját vették górcső alá, észrevették, hogy a memória B-sejtek által termelt antitestek hat hónappal a felépülés után sokkal robusztusabbá váltak. Ezek az antitesteket a szervezet újrafertőződés esetén napokon belül képes kiválasztani – ez a folyamat első fertőzéskor sokszor hetekig tarthat.

A kutatók hatástalanított vírusrészecskékből származó proteindarabokat juttattak be a koronavírus-páciensek belső szerveibe, ezáltal segítettek az immunrendszer memóriájának fenntartásában.

„A fő tanulság az eredményeink alapján az, hogy a fertőzött betegeknél hat hónappal később is állandó B-sejt memóriaválasz figyelhető meg az antitesteknél, amelyek tökéletesen semlegesíthetik a vírust, így még támadás előtt eltüntethetik a fertőző részecskéket a szervezetből. Egyelőre nem tudjuk, pontosan meddig tart ez a védettség, de szerintem akár évekig is elhúzódhat.”