Saját keresőmotorján dolgozik az Apple – vége a Google-lel kötött házasságnak?
Szinte bombaként robbant a hír, miszerint a cupertinói techóriás megválhat a Google-tól – helyettük egy saját fejlesztésű engine-t vethetnek be az okoskészülékeiken.
Szinte bombaként robbant a hír, miszerint a cupertinói techóriás megválhat a Google-tól – helyettük egy saját fejlesztésű engine-t vethetnek be az okoskészülékeiken.
A Google évente nagyjából 10-12 milliárd dollárt fizet az Apple-nek azért, hogy alapértelmezett kereső szolgáltatásként legyenek elérhetőek a mobileszközeiken, a szerződés azonban hamarosan lejár, az amerikai igazságügyi minisztérium által felszínre hozott trösztellenes üggyel pedig végleg befejeződhet a két cég kapcsolata.
Az Apple az utóbbi időkben már láthatóan megkezdte az eltávolodást a Google-től. Az először 2014-ben megemlített Applebot alternatíva egyre népszerűbbé vált; a legújabb iOS 14 operációs rendszer frissítése után a kezdőképernyőn a Google-t kikerülve juthatunk el az általunk keresett weboldalakra.
Ami még ennél is fontosabb talán, hogy az Apple három éve elcsábította a Google-től a keresőmotor-specialista John Giannandreát, aki már a cupertinói nagyvállalat mesterséges intelligenciájával foglalkozó részlegének igazgató-helyettesévé vált.
Egyelőre nem tudni, pontosan hogyan nézhet majd ki az Apple vadonatúj kereső-szolgáltatása, sokan azt feltételezik az iOS-en található Spotlight felturbózott változatát kaphatjuk meg, de az sem elképzelhetetlen, hogy egy Google.com weblaphoz hasonló oldalt hoznak végül létre.
Azt viszont már most borítékolhatjuk, hogy az Apple és Google hamarosan egyaránt szabályozási problémákba ütközhet a kifizetések kapcsán, ugyanis a Google Apple-nek intézett utalásai az utóbbi cég szolgáltatási bevételeinek 20 százalékát teszik ki.
További akadályként tornyosul az Apple saját keresőóriássá válása előtt az a tény, hogy elkötelezték magukat az adatvédelem és titoktartás mellett. A vezérigazgató, Tim Cooke ezt egy korábbi nyílt levelében meg is erősítette:
Kérdéses lehet, hogy mindezeket figyelembe véve hogyan tudnak egy kereső engine-t megalkotni bárminemű személyes adat igénybe vétele nélkül, hiszen ezek hiányában szinte lehetetlen releváns keresési eredményekkel szolgálni a júzerek számára.