Világszerte jelentősen csökkent a koronavírus halálozási rátája
A legfrissebb kutatások alapján a kórházi ellátásra szoruló COVID-19 páciensek mortalitási arányszáma meredeken visszaesett az elmúlt hónapokban.
A legfrissebb kutatások alapján a kórházi ellátásra szoruló COVID-19 páciensek mortalitási arányszáma meredeken visszaesett az elmúlt hónapokban.
A csökkenés az összes korosztálynál tapasztalható, beleértve az időseket és a krónikus alapbetegségben szenvedő embereket. A javulás azért lehet, mert egyrészt a kezelési módszerek is tökéletesíteni tudták, másrészt a kórokozó képtelen fenntartani azt a fertőzőképességét, amit az első hullám alatt elért, így szépen fokozatosan elveszítheti erejét.
Leora Horwitz, a New York-i Egyetem Grossman Orvosi Karának orvosa több ezer pácienst adatait vizsgálta március és augusztus között. A tanulmányban egyetlen kórházi ellátórendszere összpontosítottak kollégáival, és rájöttek, hogy a különböző osztályokra került koronavírusos páciensek halálozási rátája 18 százalékkal visszaesett a pandémia kitörése óta – adta hírül az NPR.
A COVID-19 járvány elején még 25,6 százalékos eséllyel haltak meg azok, akik intenzív osztályon történő kezelésre szorultak, most már csak 7,6 százalék ugyanez az arány. Habár ez óriási előrelépés, még mindig négyszer-ötször magasabb érték, mint amilyenre például az influenzánál vagy egyéb megfázásos betegségeknél számítani lehet.
Igaz, hogy a halálozási arányt körülményes pontosan kiszámolni, Horwitz mégis úgy gondolja, a szignifikáns csökkenés hátterében az állhat, hogy változás történt korosztály szempontjából, ők pedig bizonyítottan jobban bírják a fertőzést:
Horwitz és csapata 5 ezer kórházba szállított COVID-19 páciens kórlefolyását vette górcső alá a New York-i Egyetem Langone egészségügyi rendszerében március és augusztus között – olyan befolyásoló tényezőkre fókuszáltak, mint az életkor és a meglévő betegségek. Meglepő eredményeket kaptak, kiderült ugyanis, hogy nem csupán az egyre több fiatal, kórházi ellátásra szoruló páciens áll a csökkenés mögött, mivel mindegyik korosztálynál átlagosan 18 százalékos javulást mértek.
Bilal Mateen, a brit Alan Turing Intézet elemzője 21 ezer koronavírusos kórházi beteget vizsgált, és kiderítette, hogy az Egyesült Királyságban szintén csökkent a halálozási ráta mintegy 20 százalékkal, szintén függetlenül az életkortól, valamint a meghúzódó betegségektől.
Az orvosok is több tapasztalatot szereztek a világjárvány kitörése óta, így már sokkal hatékonyabban tudják előrejelezni a kórlefolyás súlyosságát, valamint megkezdeni a megfelelő kezeléseket. Könnyen lehet, mire elkészül a vakcina, az egészségügyi dolgozók önfeláldozó fáradozásainak köszönhetően nagyobb effektivitást lehet elérni a beadásával, mint azt korábban gondolták.