Egyre többen dolgoznak otthonról Magyarországon
Amíg a home office leginkább Budapesten számít elfogadható alternatívának a munkahelyre járásnak pandémia idején, addig vidéken továbbra sincs túl nagy változás.
Amíg a home office leginkább Budapesten számít elfogadható alternatívának a munkahelyre járásnak pandémia idején, addig vidéken továbbra sincs túl nagy változás.
A hirado.hu hírportál legutóbbi cikkéből megtudhattuk, hogy 2018-ban a munkaképes korú lakosság 1-4 százaléka dolgozott távúton, ehhez képest 2020 áprilisában ez az arány majdnem 50 százalékra emelkedett.
A korlátozások feloldása után a munkáltatók a dolgozók közel 35 százalékának továbbra is biztosították a távmunka lehetőséget, amit opcionálisan választhattak az alkalmazottak. Ez óriási változást jelent a foglalkoztatási szokásokban, és nem elképzelhetetlen az sem, hogy a jövőben ez marad az általános gyakorlat.
Miközben a fővárosban szeptemberben 21,2 százalékos volt a home office-ban dologozók aránya, addig a dél-alföldi térségben csupán 2,6 százalékig kúszott fel a számuk. HR-szakértők szerint az otthon végzett munkavégzésnek több előnye és hátránya is van.
Az egyik legfőbb előnye, hogy sokszor 2-2,5 órát is meg lehet spórolni munkába járással, valamint hazajutással, vagyis az ingázással. Hátránya, hogy ezt az időt a munkavállalók nagy része további munkaórákra használja, azaz nincs megszabott eleje és vége a munkanapnak.
Másik előny, hogy a munkáltató költségei jelentősen csökkenhetnek, ellenben fontos arra ügyelniük, hogy az alkalmazottak és munkatársak mentális egészsége rendben legyen, ezért elengedhetetlen a tiszta kommunikáció. További szükséges feladat, hogy többet kell jelen lenni a kollégák életében, valamint pontos elvárásokat és célkitűzéseket kell megfogalmazni.