Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Jó hír Közép-Európának: lassacskán, de berobbant a digitális gazdaság

Habár kényszerhelyzet szülte, de a koronavírus-járvány jótékony hatással volt a kelet-közép-európai régió digitális gazdaságára vonatkozóan, és csökkenteni tudtuk a lemaradásunkat a digitális éllovasokhoz képest

Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Habár kényszerhelyzet szülte, de a koronavírus-járvány jótékony hatással volt a kelet-közép-európai régió digitális gazdaságára vonatkozóan, és csökkenteni tudtuk a lemaradásunkat a digitális éllovasokhoz képest – írja az Index.

A McKinsey nevű amerikai tanácsadó cég által október közepén publikált tanulmány – amelyben Bulgária, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia, Szlovákia és Szlovénia digitális gazdaságának méretét vizsgálták az éllovas skandináv államokhoz, Benelux államokhoz, Írországhoz és Észtországhoz képest – szerint 2020 nagy fordulópontot hozott. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

A koronavírus-járvány kitörésével ugyanis szinte mindenki rákényszerült arra, hogy valamilyen formában digitalizálja az életét, főként az online vásárlások nyertek teret maguknak, de a munka és az oktatás is az online térbe költözött a tavaszi időszakban. A McKinsey, mint ahogyan azt két évente szokta tenni, azt vizsgálta, mekkora változást hozott ez.

Az elemzésükből kiderült, hogy 2017 és 2019 között a régió digitális gazdasága tekintélyes növekedésen ment keresztül, ugyanis 8 százalékot emelkedett, ám ezzel nem sikerült zárkózni az éllovasokra, mivel azokban még nagyobb ütemben emelkedett. Még egy korábbi kutatásban jegyezték meg, hogy amennyiben masszív digitalizáción megy keresztül a térség, 200 milliárd euróval bővülhet a regionális GDP.

A koronavírus-járvány tavaszi kényszerleállásai egyébként 12 millió, teljesen új online felhasználót jelentetett meg, különösen kiugró volt a növekedés a 65 év feletti korosztályban, amelyen belül ráadásul a válaszadók 70 százaléka elmondta, hogy a pandémia elmúlását követően sem hagy fel a digitális szolgáltatások használatával.

A jelentés megjegyzi, hogy a járványhelyzet óhatatlanul is a digitalizációt segítette elő, ezért a politikai döntéshozók is arra a következtetésre juthatnak, hogy érdemesebb inkább a digitális infrastruktúrába invesztálni, és számos szolgáltatást az internetre költöztetni, egy könnyen átlátható digitális ökoszisztémát létrehozva ezzel.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.