Fantom szaglás – a koronavírus rejtélyes tünete
Rengeteg COVID-19 fertőzésen átesett páciens számolt be arról, hogy elsőként ízlés-, valamint szaglásvesztés jelentkezett náluk, egyeseknél azonban hosszú távon tartó fantom érzékelés alakult ki.
Rengeteg COVID-19 fertőzésen átesett páciens számolt be arról, hogy elsőként ízlés-, valamint szaglásvesztés jelentkezett náluk, egyeseknél azonban hosszú távon tartó fantom érzékelés alakult ki.
Az úgynevezett parozmia nem más, mint amikor valaki olyan ízeket és szagokat érzékel, amelyek nincsenek is jelen. A koronavírus-betegek többsége elviselhetetlen, rothadt húshoz hasonlító bűzről számolt be, de akadtak, akik fémszerű vagy kesernyés ízeket tapasztaltak.
A Smithsonian Magazine szeptember végén készült riportjában a minnesotai karrier-tanácsadó, Carol Pitz történetét mesélték el, aki még márciusban arra ébredt, hogy elvesztette szagló- és ízlelőképességét, kapar a torka, száraz köhögés gyötri és nagyon fáradt.
Később Pitzről és családjáról kiderült, elkapták a koronavírus kórokozóját, azonban néhány nap alatt sikeresen meggyógyultak. Felépülésük után néhány hónappal a nő és férje úgy döntöttek, vacsoráznak egyet a közeli étteremben. Carol Pitznek néhány harapás után abba kellett hagynia az evést, mivel furcsa, nehezen körülírható ízeket kezdett el érezni.
A nő elmondta, rendkívül nehéz behatárolni pontosan az ízt, de ahhoz elég, hogy elmenjen az étvágya tőle – olyasmi lehet, mintha égett pirítóst valamiféle undorító anyaggal keverték volna össze.
A The Sunday Times e havi számában megjelent másik sztoriban a brit Essexben élő Nicola Wattról olvashattunk, akinél fás jellegű, égett, már-már parfümszerű, kellemetlen ízekre és aromákra lett figyelmes a többi koronavírusos tüneten kívül.
Zara M. Patel, a Stanford Orvosi Egyetem szakorvosa elmondta, ez az elváltozás egyáltalán nem ritka, ugyanis koronavírus mellett az influenzavírus és az egyszerű megfázást okozó rinovírus szintén okozhat ideiglenes szaglásvesztést, illetve fantom szaglást.
A COVID-19 fertőzés kórokozója, a Sars-CoV-2 vírus az úgynevezett ACE-2 receptorokhoz kapcsolódva jut be az emberi szervezetbe, ez a protein azonban a szíven, tüdőn és bélrendszeren kívül az orrban is megtalálható. Mivel a vírus töltöttségi szintje egyénenként eltérő lehet, ezért szaglásvesztés általában akkor alakulhat ki, ha főként az orr nyálkahártyájában koncentrálódnak a koronavírus fertőző részecskéi.