Megtaláltak egy régóta eltűnt észak-koreai diplomatát
Jo Szong Gil, Észak-Korea korábbi nagykövete még 2018 során tűnt el kiküldetése során, azonban most egy helyi parlamenti képviselő arról számolt be, hogy Dél-Koreában él biztonságosan a családjával
Jo Szong Gil, Észak-Korea korábbi nagykövete még 2018 során tűnt el kiküldetése során, azonban most egy helyi parlamenti képviselő arról számolt be, hogy Dél-Koreában él biztonságosan a családjával – tudósított róla az AP hírügynökség.
Jo a legmagasabb rangú tisztviselő, aki a kommunista diktatúrából való dezertálást választotta 1997 óta, amikor is Hvang Jangjop, egy korábbi magas beosztású munkáspárti képviselő, és Kim Dzsongun édesapjának, Kim Dzsongilnek korábbi tanítója Dél-Koreába szökött.
A dél-koreai kémügynökség már korábban is készített arról jelentést a törvényhozók számára, hogy Jo 2018 novemberében a családjával együtt elhagyta a hivatalos római rezidenciáját, és védelem alatt egy meg nem nevezett európai országban tartózkodott 2019 júliusáig.
Ha Taekung, a dél-koreai hírszerzési bizottság egyik tagja egy Facebook-posztban írt arról, hogy a nagykövete 2019 júliusában érkezett meg Dél-Koreában, és azóta a szöuli kormány védelme alatt áll. Azt is hozzátette, Jo biztonságának megőrzése érdekében nem tartottak médiafelhajtást az ügy kapcsán, és nem is fognak további információkat nyilvánosságra hozni pont ezen okból.
Jeon Hé-Csol, ugyanennek a bizottságnak az elnöke pedig kifejtette, hogy a nagykövet önként érkezett Dél-Koreába, miután már többször is jelezte, hogy szeretne letelepedni az országban, valamint azt is kiemelte, hogy Jo azért sem szeretett volna felhajtást az ügynek, mert félti a továbbra is Észak-Koreában tartózkodó családtagjait a megtorlástól.
Az AP megjegyzi, hogy ugyan egyik parlamenti képviselő sem árulta, pontosan honnan szereztek tudomást a nagykövetről, feltehetően a Nemzeti Titkosszolgálat tájékoztattak őket erről egy bizottsági ülés során. Ezt a beszámolót azonban nem erősítette meg a dél-koreai külügyminisztérium.
Ezúton viszont arra kérték a média munkatársait, hogy ne közöljenek le túl sok információt a nagykövetről a családja biztonsága érdekében. Egyelőre nem ismert annak az oka, hogy Jo miért hagyta el a római rezidenciáját, és az észak-koreai média még csak be sem számolt a dezertálásról. A kilencvenes évek óta egyébként körülbelül 33 ezer embert döntött úgy a politikai elnyomás miatt, mint Jo.