7 alig ismert fehérjeforrás, amelyekkel fogyhatunk és izmokat növeszthetünk
Habár egyre több ember dönt úgy, hogy változtat az életvitelén és az étrendjén, sokan elsiklanak néhány rendkívül fontos alapanyag mellett, amelyek nemcsak hogy finomak, de jelentősen hozzásegíthetnek céljaink eléréséhez.
Habár egyre több ember dönt úgy, hogy változtat az életvitelén és az étrendjén, sokan elsiklanak néhány rendkívül fontos alapanyag mellett, amelyek nemcsak hogy finomak, de jelentősen hozzásegíthetnek céljaink eléréséhez.
A fehérjedús táplálkozásról tudományosan bizonyították, hogy segíthetik a fogyókúrát, ugyanis ezek a makrotápanyagok a szénhidráthoz képest kevésbé emelik meg a vércukorszintet, továbbá hamarabb alakítják ki a telítettség érzetét, illetve az aminosavaknak köszönhetően az izmok regenerálódását és az anyagcsere-folyamatok működését is támogatják.
Ha rendszeresen edzünk, akkor kiemelten fontos a magas proteintartalmú ételek fogyasztása annak érdekében, hogy az építendő izmaink hozzájussanak a kellő mennyiségű tápanyaghoz, ezáltal gyorsabban tudnak fejlődni és regenerálódni.
A napi fehérjebevitelt általában testtömeg-kilogrammonként 0,8 grammban határozzák meg, ami azt jelenti, hogy egy 60 kilogramm súlyú felnőtt nő esetében 48 gramm proteint kell beillesztenie az étrendjébe.
A fehérjék leggyorsabban tojásból, húsokból és állati eredetű termékekből juttatható be a szervezetünkbe, de van néhány egészen érdekes forrás is, amelyekről hajlamosak vagyunk elfeledkezni, pedig néha hasznosabbak, mint azt gondolnánk.
Kukorica
100 gramm kukoricában 16 gramm fehérje található, mindemellett sokféle ásványi anyaggal is táplálhatjuk szervezetünket ennek az ízletes gabonafélének köszönhetően. A rosttartalom és magas kalciumtartalom mellett azonban a kalóriatartalma is magasabb, ezért diéta esetén érdemes ezzel is számolnunk.
Mogyoróvaj
Habár a mogyoróvaj rengeteg kalóriát és szénhidrátot tartalmaz, mértékletes fogyasztásával nélkülözhetetlen telítetlen zsírsavakkal és fehérjével láthatjuk el az izmainkat. Mindenképpen olyan mogyoróvajat kellene választanunk, amelyben nincs hozzáadott cukor és olaj, így egy teáskanállal nagyjából 7 gramm proteinnel emelhetjük a fehérjebevitelünket.
Karfiol
Ha imádjuk a zöldségeket, akkor karfiolból szinte korlátlanul habzsolhatunk, mivel alig 27 kalória van 100 grammjában, amiből 2 gramm tiszta fehérje, ezért az izmainknak is jót fog tenni, ha többet eszünk belőle.
Brokkoli
100 grammnyi brokkoliban 2,6 gramm fehérje van, mellette fontos kálium- és folsavforrásnak is tekinthetjük. Egyetlen adagban mindössze 31 kalória található, ezért bátran fogyaszthatjuk akár nagyobb mennyiségben is.
Kelbimbó
A kelbimbó 100 grammjában 43 kalória és 3,5 gramm fehérje található, fogyasztásával rengeteg C- és K-vitaminhoz és fontos rostanyagokhoz juthatunk, így az emésztésünket is serkenthetjük vele.
Vargányagomba
100 gramm vargányagomba 40 kalóriát és 5,7 gramm fehérjét tartalmaz. Azon túl, hogy remek proteinforrás, szinte dúskál ásványi anyagokban és vitaminokban is, sütve és főzve is ízletes kiegészítője lehet mindennapi étrendünknek.
Lencse
A hüvelyesekben nagy koncentrációban találhatunk fehérjéket, közülük is leginkább a lencse ajánlható rendszeres fogyasztásra, mivel 100 grammban 25 gramm proteint tartalmaz. A nem oldható rosttartalmának hála segíti az emésztést, valamint a vitaminjai révén megvédhet minket a bakteriális és vírusos fertőzésektől is.