Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Négyféle súlyos szindrómát okozhat az elhúzódó koronavírus-betegség

Az úgynevezett elhúzódó Covid akkor merülhet fel egyeseknél, amikor a koronavírus-fertőzésből való felépülés után még hónapokig nem enyhülnek a tünetek, és a kellemetlen panaszok időről időre véletlenszerűen visszatérnek.

Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az úgynevezett elhúzódó Covid akkor merülhet fel egyeseknél, amikor a koronavírus-fertőzésből való felépülés után még hónapokig nem enyhülnek a tünetek, és a kellemetlen panaszok időről időre véletlenszerűen visszatérnek.

Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb ember általában tünetmentesen vagy rendkívül enyhe szimptómákkal vészeli át a COVID-19 betegséget, és 2-3 héten belül már negatív tesztet produkálnak, és folytathatják normális életüket. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Néhányan azonban kevésbé szerencsések, ugyanis az orvosok arról számoltak be, hogy az elhúzódó Covidnak köszönhetően ezen páciensek szenvedései hosszú hetekig, akár hónapokig tarthatnak, kezelésük pedig komoly odafigyelést igényel.

A legújabb tanulmányban 14 elhúzódó Coviddal küzdő beteget kérdeztek meg arról, pontosan milyen tünetek jelentkeznek náluk a leggyakrabban. Az elváltozásokkal kapcsolatban szinte mindegyik szerv érintett volt a tüdőktől és az agytól kezdve a szív- és érrendszeren át egészen a gyomorig, a májig és a vesékig.

Ezek alapján négy szindrómát állapítottak meg a szakemberek, amelyek közvetlenül az elhúzódó Coviddal köthetőek össze:

– visszafordíthatatlan szervkárosodás a tüdőben és a szívben

– intenzív kezelés utáni szindróma

– posztvirális fáradtság szindróma

– szűnni nem akaró COVID-19 tünetek

Habár az érintett páciensek többsége súlyos tünetekkel került kórházba, vannak, akiknél csak nagyon enyhe panaszokkal küszködtek, mégis hónapokig szenvedtek az elhúzódó szindrómákkal. Mindezek alapján egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a koronavírus-fertőzés bizonyos személyeknél hosszú távú kellemetlenségeket okozhat, a tudósok pedig rá szeretnének jönni, hogy ez miért lehetséges.

Dr. Elaine Maxwell, a kutatás szerzője elmondta, eleinte azt feltételezte, hogy a súlyos tüneteket produkáló és magasabb kockázati csoporthoz tartozó egyének között nagyobb eséllyel alakulhat ki az elhúzódó Covid, viszont erre egyértelmű bizonyítékot nem talált, mivel az enyhe lefolyású betegeknél is jelentkeztek a szindrómák:

„Egyelőre azt látjuk, hogy sokszor azoknál jöhetnek létre a hosszú távú tünetegyüttesek, akik eleinte könnyedén felépültek a kórokozó támadásából, néha még a hetekig lélegeztetőgépre kötött páciensek is jobb prognózisra számíthatnak ilyen szempontból.”

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.