Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Tartós halláscsökkenést okozhat a koronavírus

Újabb tünetegyüttesre lettek figyelmesek az orvosok, ugyanis az egyik páciensnél kifejezetten a COVID-19 fertőzéshez köthető visszafordíthatatlan halláskárosodást diagnosztizáltak.

...svg content...Szeged, 2009. július 29. Egy újságíró kipróbálja a Baha-mûtét során használatos hangprocesszort. Hallásjavító mûtétet végeztek az orvosok, a Szegedi Tudományegyetem fül-orr-gégészeti klinikáján. A felnõtt betegen - egy 59 esztendõs férfin - elõször hajtottak végre az angol rövidítése alapján (Bone-anchored hearing aid) Baha elnevezésû hallásjavító mûtétet Magyarországon. Az eljárás során a légvezetéses hallás romlásával járó betegségeknél a beültetett apró szerkezet a koponyacsont rezgését kihasználva juttatja el a hangokat a belsõ fülbe, így a hagyományos eszközökkel az eddig nem megfelelõen korrigálható hallásvesztés, többek között a féloldali siketség válik kiválóan javíthatóvá. A Nyugat-Európába már rutinszerûen alkalmazott, mintegy kétmillió forintba kerülõ eljárást Magyarországon eddig csak gyerekeknél, speciális fejlõdési rendellenességeknél alkalmazták. MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely
Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Újabb tünetegyüttesre lettek figyelmesek az orvosok, ugyanis az egyik páciensnél kifejezetten a COVID-19 fertőzéshez köthető visszafordíthatatlan halláskárosodást diagnosztizáltak.

Már egy jó ideje tudjuk, hogy a koronavírus a szervezet szinte összes szervét érintheti, és olyan furcsa tüneteket produkálhat, mint például az ízlelés és a szaglás képességének elvesztése, hajhullás vagy éppen a lábujjak bekékülése. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

A BMJ Case Reports tudományos lapban közzétett tanulmányban a University College London kutatói egy 45 éves asztmás férfit vizsgáltak, aki koronavírus-fertőzés miatt került intenzív osztályra, majd lélegeztetőgépre kötötték és intravénásan szteroidokkal és remdesivirrel kezelték.

Egy héttel az intenzív osztályra szállítása után tinnitust, vagyis fülzúgást állapítottak meg nála, néhány nappal később pedig teljesen megszűnt a hallása a bal fülében. A kutatócsapat szerint nem a gyógyszerek mellékhatásaként jelentkezett ez a probléma, nem is a fertőzött fülének felépítésével voltak alapvető problémák.

Hosszas nyomozás után semmilyen autoimmun betegségeket nem fedeztek fel nála, és influenzára, illetve HIV-re utaló nyomokat sem találtak. A legmeglepőbb az egészben talán az, hogy a férfi korábban semmilyen hallással kapcsolatos panaszt nem észlelt magán. A tesztek során kiderült, hogy a bal oldali belső fülében az egyik ideg begyulladt – valószínűleg ez állhat az eset hátterében.

Dr. Stefania Koumpa, a kutatás társszerzője szerint egyelőre tisztázatlan, miért okoz hallásvesztést a koronavírus, azonban van néhány feltételezésük arról, hogyan befolyásolja a COVID-19 kórokozója az egyik legfontosabb érzékszervet:

„Lehetséges, hogy a Sars-CoV-2 vírus belép a belső fülben található sejtekbe, ott sejthalált idéz elő, és arra ösztönzi a szervezetet, hogy citokinekkel győzze le a kórokozó támadását – ezek a molekulák viszont károsíthatják az érzékeny szöveteket. A szteroidok valamelyest javíthatnak a gyulladáson, ezáltal csökkenthetik a citokinek kiválasztódását.”

Kevin Munro, a Manchesteri Egyetem hallásspecialistája elmondta, a kanyarónál és a mumpsznál már megfigyelték, hogy halláscsökkenéssel járhat a felgyógyulás, a koronavírusnál mindez újdonságnak számít. A szakember kiemelte, egy korábbi felméréseik alapján 121 vizsgált COVID-19 betegből 16-nál diagnosztizáltak halláscsökkenést, sokuknál két hónappal a kórházból való hazaengedés után.