Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
63,709 $

A férfiaknál nemzőképtelenséget is okozhat a koronavírus

Azok a férfiak, akiknél középerős vagy súlyos tünetekkel jelentkezik a COVID-19 fertőzés, komoly mértékben csökkenhet a nemzőképesség – számolt be róla a The Jerusalem Post hírportál.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Azok a férfiak, akiknél középerős vagy súlyos tünetekkel jelentkezik a COVID-19 fertőzés, komoly mértékben csökkenhet a nemzőképesség – számolt be róla a The Jerusalem Post hírportál.

Dr. Dan Aderka, az izraeli Sheba Orvosi Központ kutatója és kollégái által elkészített tanulmányból megtudhattuk, hogy a vizsgált koronavírus-beteg férfiak spermájának 13 százalékában rábukkantak a Sars-CoV-2 vírus fertőző részecskéire, ami viszont sokkal fontosabb, hogy több mint 50 százalékuknál a nemzőanyag mennyiségének és koncentrációjának jelentős apadását észlelték. Soron kívül Gyújtogatás áldozatai lettek a Fidesz választási plakátjai

Mindezeken felül az áldozatokon elvégzett boncolások után kiderült, hogy tizenkét páciensből szinte mindegyik esetben lecsökkent hímivarsejt-fejlődést, valamint alacsony tesztonszeronszinteket mértek.

Aderka elmondta, a koronavírus negatív hatását az ACE2 receptoroknak köszönheti, amelyek a tüdőn, a veséken és a szíven kívül megtalálhatóak a herékben lévő Sertoli- és Leydig-sejtek felszínén is – míg az előbbi sejtek a spermiumok beéréséért, addig az utóbbiak a tesztoszteron hormon termelődéséért felelősek.

Mivel a koronavírus az ACE2 receptorokhoz kötődve pusztítja el az egészséges sejteket, ezért lehetséges, hogy a hímivarsejtekre is negatív befolyással vannak a fertőző részecskék.

A szakember hozzátette, egyelőre nem tudják megmondani, hogy a sperma minőségi és mennyiségi változásai visszafordíthatóak-e, vagy esetleg maradandó károsodások jöhetnek létre. A kutató hangsúlyozta, a szakorvosoknak 6-12 hónapig kellene nyomon követniük ugyanazt a pácienst, hogy meghatározhassák, miként módosul a nemzőképességük.

Aderka közölte, van egy másik feltételezésük is, miszerint a TMPRSS2 nevű enzim segíthet a vírusnak abban, hogy csatlakozzon az ACE receptorokhoz, ezáltal könnyedén beépülhet a sejtekbe – ezt az enzimet érdekes módon pont a tesztoszteron aktiválhatja.

„Ez a jelenség magyarázatot adhat arra, miért magasabb a COVID-19 halálozási rátája a férfiaknál a nőkhöz képest. Mindezen felül azok a gyerekek is érintettek lehetnek a mortalitási arányszám emelkedésében, akiknél alacsony tesztoszteronszinteket tapasztalhatunk.”

mondta Aderka.

Kikapott a Barcelona, amivel már most bajnok a Real Madrid

A Barcelona hiába vezetett két alkalommal is a Girona ellen, végül kikaptak, így a Real Madrid már most bajnoknak mondhatja magát.

Nagy meccs vár a Paksra vasárnap, élőben közvetíti a tv

A Paks mérkőzését is élőben közvetíti a televízió, akik arra készülnek, hogy sorozatban második győzelmüket is megszerezzék.