750 dollárért tiéd lehet a világ legelső digitális karórája
Ha szeretnéd megőrizni mentális egészséged, valamint már eleged van abból, hogy az otthon töltött időd nagy részében az okosórád állandóan küldi az értesítéseket az elkövetkező katasztrófákról, akkor van egy jó hírünk!
A Hamilton cég most úgy döntött, hogy újra árusítani fogja azt a forradalmi eszközét, ami a pontos időn kívül semmi mást nem mutat.
Az első LED-es digitális karórát, a Pulsar P2 2900 nevű modellt a Hamilton Watch Company and Electro/Data Inc. dobta piacra a hetvenes évek elején. Ismertté az Élni és élni hagyni című film tette, amelyben többször is láthattuk Roger Moore csuklóján az akkor újdonságnak számító találmányt. Ez volt az első karóra, ami a megszokott, statikus mutatók helyett aktív, numerikus kijelzővel működött.
Az 1972-en bemutatott Pulsar egyike volt a legelső kvarckristállyal működő óráknak is (az 1969-es Seiko Astronnal együtt). Az elektromos áram a karóra belsejében található kristályt rezgésre kényszerítette, ezáltal egy állandó ritmus keletkezett, ami alapján pontosan mérte a másodperceket, a perceket és az órákat.
A Pulsar a 48 évvel ezelőtti indulásakor 2 100 dollárba került, ami körülbelül 13 000 mai dollárnak felel meg. Egyértelmű, hogy azokat célozták meg vele, akik szerettek volna kitűnni és mellesleg mélyen a pénztárcájukba is tudtak ehhez nyúlni.
A Hamilton újjáélesztett változata az elmúlt évtizedekben tapasztalt technológiai fejlődésnek hála jóval megfizethetőbb, bár az is igaz, hogy messze van attól, hogy olcsónak mondhassuk.
Az új Hamilton PSR ugyanúgy működik, mint az eredeti Pulsar. A karóra tetején található gomb benyomása után felvillan a kijelző és megmutatja nekünk az aktuális időt – ezen kívül pedig semmi mást nem kapunk. Nincsenek értesítések, nincsen stopper és ébresztő funkció, de még a pontos dátumot sem fogjuk tudni leolvasni róla. Helyette van egy szimpla LED kijelző, ami a 70-es évekbeli modellel ellentétben hibrid LCD-OLED technológiával készült.
Az aBlogtoWatch összehasonlította a régi és az új karórát és kiderült, hogy a PSR passzív üzemmódban ugyanúgy a klasszikus megjelenítést választja, azonban ha lenyomjuk a készüléken lévő egyetlen gombot, akkor bekapcsol az OLED változat, ami egy sokkal szebb megvilágítású, élénkebb képet mutat, így akár ragyogó napsütés mellett is könnyebben látható a pontos idő.
A Hamilton most nem a gazdagokat célozta meg, jóval inkább azokat, akik egy kis nosztalgiára vágynak. A PSR új alapmodellje acél karpereccel 750 dollárba fog kerülni, a limitált szériás aranyozott változat pedig 1 000 dollárért lesz kapható – ez utóbbiból csupán 1 970 darabot fognak elkészíteni.