Ilyen a koronavírus-járvány egy koporsókészítő szemszögéből
Egy koporsókészítő túl jól ismeri a halált, lényegében a megélhetését húzza fel arra a tényre, hogy az emberek meghalnak, mivel a legtöbb esetben mindenki méltó módon akarja megadni a végső tiszteletet a saját szerettének, és egy szép koporsóban akarja eltemetni.
Egy koporsókészítő túl jól ismeri a halált, lényegében a megélhetését húzza fel arra a tényre, hogy az emberek meghalnak, mivel a legtöbb esetben mindenki méltó módon akarja megadni a végső tiszteletet a saját szerettének, és egy szép koporsóban akarja eltemetni.
Az AP hírügynökség egy dél-afrikai koporsókészítőt keresett fel azzal a kérdéssel, hogy az ő szemszögéből milyen is a világot év eleje óta fojtogató koronavírus-járvány, milyen hatással van végső soron az üzletére és van-e személyes tapasztalata. Dél-Afrika egyébként egy időben súlyos fertőzési gócnak számított, ami azóta enyhült, ám így is a járvány kitörése óta 680 ezer fertőzöttet és 17 ezer halálos áldozatot számlálnak.
A dél-afrikai férfi elmondása szerint személyes története is van a koronavírussal, ugyanis a felesége is megfertőződött, aki bábaként dolgozott és számos koronavírus-fertőzött nőnek vezette le a szülését. Csak idő kérdése volt, mire ő maga is megfertőződik, és végül ezt nem is sikerült elkerülni. A férfi elmondása szerint ez súlyos, álmatlan éjszakákat okozott számára.
A család legnagyobb szerencséjére ez nem történt meg, viszont egy másik téren van aggódni valójuk, ugyanis a vállalkozásuk rosszabbul megy, mint valaha. Azt maga is elismeri, hogy önmagában az nagyon jó, hogy sikerült elkerülnie Afrikának azt, amelyet nemzetközileg jósoltak, hogy rengeteg halottja lehet a koronavírusnak a kontinensen.
Dél-Afrikában készültek is erre, és a nyári hónapok adtak is aggodalomra okot, ugyanis a vírus olyan ütemben terjedt, hogy megvolt a veszélye a kórházi kapacitás túltelítődéséhez. Gauteng tartományban, és a főváros Johannesburgban például egymillió sírt ástak vészhelyzet esetére, ám szerencsére ennek töredékét sem kellett használni.
A koporsókészítő biznisz azonban ezen felül is visszaesett, méghozzá a dél-afrikai járványügyi intézkedéseknek köszönhetően. Egyrészt a legszigorúbb vesztegzár idején nagyon kevesen ültek autóba, így az országban komoly problémát és szörnyű halálozási rátát eredményező autóbalesetek száma is visszaesett.
Az alkoholeladások betiltása is ugyan jót tett a dél-afrikaiaknak, a koporsóiparnak viszont már nem igazán. „Nem verekedtek és nem ölték egymást az emberek, ami jó. Sajnos viszont a mi üzletünk túlélése azon függ, hogy meghalnak az emberek” – emelte ki. A vesztegzárak enyhülésével valamennyire emelkedett a halálos áldozatok száma, de már kezd az élet visszaállni a normális kerékvágásba.
A férfi szerint viszont a koronavírus mindent megváltoztatott, ami az árakon látszik a leginkább, elmondása szerint egy doboz kesztyűnek például megötszöröződött az ára. Jelentős problémát okoz számára, hogy életben tartsa az üzletét, ugyanis rengeteg dolgozója van, mégis a megnövekedett ára miatt alig tudja a műhelyt és a szükséges alapanyagokat finanszírozni.
BELGIUMBAN HIÁBA KORONAVÍRUS-FERTŐZÖTTEK AZ EGÉSZSÉGÜGYI DOLGOZÓK, BE KELL JÁRNIUK DOLGOZNI
Arra is kitért, hogy a COVID-19 járvány hatására a temetkezés is teljes megváltozott. Az eddigiekben a hétvégi temetések voltak a szokásosak, ám most a hatósági utasításra – miszerint minél hamarabb el kell temetni a COVID-halottat – gyakorivá váltak a hétköznapi temetések, a sírásók és a családok már hétfőn-kedden-szerdán is hozzá fordulnak koporsóért.
A másik változás ebben, amelyet érzékelt, hogy egyre többen inkább az olcsó koporsókat választják, mivel kevesebben vehetnek részt egy temetésen. Szerinte a családok egyrészt saját tiszteletadásuk jeléül, másrészt a többiek előtt való villogás miatt, gyakran nagyon díszes koporsókat választottak az elhunytaknak, ám a létszámlimit miatt ezt inkább mellőzik most már.
A férfi végezetül elmondta, várakozásai szerint nem lesz annyira súlyos a dél-afrikai második hullám, mivel a fiatalságnak meglehetősen jó immunrendszere van, amely szerinte segíthet, hogy könnyedén túléljék a második hullámot. Ugyanakkor azt is hozzátette, szerinte is elkerülhetetlen a második kör, nem az a kérdés, hogy jön-e, hanem az, hogy mikor.