Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mást látnak felelősnek a bejrúti robbanásért a libanoni hatóságok: nemzetközi elfogatóparancsot kértek

Nemzetközi elfogatóparancsot kért az Interpoltól Libanon arra az orosz hajókapitányra és hajótulajdonosra, akik még évekkel ezelőtt a bejrúti kikötőbe szállították azt a gyúlékony anyagot, mely végül a közel 200 ember halálával járó robbanást okozta.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Nemzetközi elfogatóparancsot kért az Interpoltól Libanon arra az orosz hajókapitányra és hajótulajdonosra, akik még évekkel ezelőtt a bejrúti kikötőbe szállították azt a gyúlékony anyagot, mely végül a közel 200 ember halálával járó robbanást okozta.

Már közel két hónap telt el a libanoni fővárost megrázó robbanás óta, azonban továbbra is tisztázatlanul maradt számos kérdés, különösen a robbanóanyag tárolása és annak felügyelete körül. A hatóságok a többek között műtrágyagyártáshoz használt ammónium-nitrátot tartják a felelősnek, amely rejtélyes körülmények között kigyulladt. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

Sokan pedig pont a libanoni hatóságok tartják a felelősnek, amiért évekig a hanyag magatartásuknak köszönhetően nem gondoskodtak a rendkívül gyúlékony anyag megfelelő tárolásáról. Ennek kapcsán 20 embert le is tartóztattak, több olyat, aki a kikötő- vagy a vámhatóság kötelékeibe tartozott.

Libanon főügyésze azonban most az Interpolt kérte, hogy vessenek ki nemzetközi elfogatóparancsot annak a hajónak a tulajdonosára és kapitányára, akik még 2013-ban az ammónium-nitrátot hozták a bejrúti kikötőbe. A Reuters megkereste mindkét személyt felkereste, akik közül csak a kapitány, Borisz Prokosev választ.

Prokosev úgy fogalmazott, hogy még nem hallott az elfogatóparancsról és személyesen még nem is keresték meg a letartóztatás vonatkozásában. A hírügynökségnek azt is elárulta, a hajótulajdonos kérte meg, hogy további szállítandó áru felvétele érdekében kössön ki Bejrútban, ahol a hatóságok szinte egyáltalán nem figyeltek az ammónium-nitrátra, amelyet hatalmas tömbökben állt a hajótesten.

A hírügynökség azt is megtudta, hogy a szóban forgó erősen gyúlékony és robbanékony anyaggal Grúziában pakolták meg a hajót, mielőtt jött volna a be nem tervezett bejrúti megálló. A hajó pedig azért nem tudott tovább haladni, mert jogi vitába keveredtek a libanoni hatóságokkal be nem fizetett kikötői díjak miatt.

A bejrúti hatóságok jelentése szerint a hajó 2013 végén érkezett meg a kikötőben, és „kimagasló adósságok” miatt kellett ott tartaniuk azt. 2014-ben pedig már úgy ítélték meg, a kereskedelmi hajó alkalmatlan a tengeri közlekedésre, ezért annak az évnek az októberében az összes rakományt a 12-es Hangár nevű raktárházban helyezték el, amely a robbanás epicentruma volt.