Kiderült, kik játszhatják a kulcsszerepet a koronavírus-járvány terjedésében
Több mint félmillió emberen elvégzett kutatások után bebizonyították, hogy a Sars-CoV-2 vírus rohamos terjedéséért a klasszikus szimptómákat mutató emberek csupán egy kisebb hányada felelős.
Több mint félmillió emberen elvégzett kutatások után bebizonyították, hogy a Sars-CoV-2 vírus rohamos terjedéséért a klasszikus szimptómákat mutató emberek csupán egy kisebb hányada felelős.
A Science tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban a Princeton Environmental Institute (PEI), a Johns Hopkins Egyetem és a Berkeley-ben található Kaliforniai Egyetem tudósai az indiai Tamilnádu és Ándhra Prades államokból származó 575 071 személy adatait és mortalitási rátáját vizsgálták, akik közül 84 965-en elkapták a koronavírust.
A kutatást vezető professzor, Ramanan Laxminarayan elmondta, ilyen nagyszabású analízist eddig még a világon sehol sem készítettek, egyúttal hozzátette, a szuperterjesztőkkel kapcsolatban is fontos információkat gyűjtöttek be.
Rájöttek, hogy a fertőzöttek 71%-a nem adta tovább a kórt a kontaktjainak, miközben a betegek csupán 8%-a az összes fertőzés 60%-áért felelt – magyarul a szuperterjesztők jelentősen hozzájárultak a COVID-19 közösségi transzmissziójához.
Laximnarayan és kollégái rámutattak, miért lehet ennyire veszélyes és halálos a COVID-19 olyan országokban, mint India, ahol korlátozott az egészségügyi ellátórendszer elérhetősége bizonyos népcsoportok számára.
Az indiai koronavírus-elhalálozások nagyjából 6 nappal a kórházba szállítás után történtek, ezzel szemben az Egyesült Államokban átlagosan a 13. napon haltak bele a szövődményekbe a kritikus állapotban lévő betegek. Amíg Indiában az 50 és 64 év közötti korosztálynál számlálták a legtöbb áldozatot, addig az USA-ban 60 év felett figyelték meg a mortalitási arányszám szignifikáns emelkedését.
A kutatók kimutatták, hogy kortól függetlenül 2,6% az esélye annak, hogy egy koronavírusos páciens megfertőzze a közeli kontaktjait a közösségben; ugyanez az arány pedig 9% az egy háztartásban élők esetében.
A gyerekek és a fiatal felnőttek az összes COVID-19 eset egyharmadát tették ki, mégis kulcsszerepet játszottak a vírus adott populációban történő terjedésében. A gyerekek és a fiatalabb korosztály leggyakrabban a velük egykorúaktól kaphatják el a betegséget, amit sokszor teljesen tünetmentesen hordanak ki.
Bebizonyosodott, hogy míg az alacsony kockázati kontaktcsoportnál 4,7% volt az esélye a fiataloknál a fertőzés továbbadásának, addig a magas csoportnál ez az arány már 10,7%-ra nőtt. A tudósok figyelmeztettek, a mortalitási ráta is magasabb értékeket mutatott azokban a közösségekben, ahol több gyermeket számláltak, ami arra utal, hogy a csendes terjesztők felelhetnek az idősebb páciensek haláláért.