Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Megmagyarázhatatlan tételek szerepelnek a botrányt kavaró Trump-adóbevallásban

Ismételten botrány tört ki Donald Trump amerikai elnök körül, ezúttal a már évek óta pedzegetett adóbevallása ügyében, melyet ugyan az elnök nem akart nyilvánosságra hozni ilyen-olyan okokra hivatkozva, de mégis kikerült.

...svg content...Cleveland, 2020. szeptember 30. Az újraválasztásáért induló republikánus Donald Trump elnök beszél a demokrata párti kihívójával, Joe Bidennel az ohiói Cleveland város Case Western Reserve egyetemén rendezett elsõ elnökjelölti vitájukban 2020. szeptember 29-én. MTI/EPA/AFP/Olivier Douliery
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Ismételten botrány tört ki Donald Trump amerikai elnök körül, ezúttal a már évek óta pedzegetett adóbevallása ügyében, melyet ugyan az elnök nem akart nyilvánosságra hozni ilyen-olyan okokra hivatkozva, de mégis kikerült.

A New York Times szerezte meg az elnök adóbevallását, amelyben szerepelnek meglepő tételek, és amelyből kiderül, hogy a vagyonával igen gyakran kérkedő milliárdosnak mégsem lehet olyan tiszta a pénzügyi helyzete. A dokumentumokból kiderült, Trump cégei igen veszteségesek, megcáfolva ezzel a „sikeres üzletember” képét. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A dokumentumokból szemezve a The Guardian hívta fel a figyelmet néhány nagyon érdekes tételre. Először is arra, hogy 2016-ban és 2017-ben Trump mindössze 750 dollárnyi személyi jövedelemadót fizetett, az azt megelőző 15 adóévből 10-ben pedig egyáltalán nem fizetette be a közterheket, elsősorban az „üzleti veszteségei miatt”. A brit lap is kiemeli, ehhez képest Trump elődei, George W Bush és Barack Obama is legalább évi 100 ezer dollárnyi jövedelemadót fizettek.

Donald Trump az amerikai adóhatósággal (IRS) is jogi vitában áll már legalább egy évtizede, amely 72.6 millió dollár értékű adóvisszatérítésről szól, amelyet szintén az üzleti veszteségeire való hivatkozással kapott meg, ám a helyzet nagyot fordulhat, ugyanis ha az IRS győz, akkor Trumpnak több mint 100 millió dollárt kell visszafizetnie.

A legkiemelkedőbb és a többi tétel viszonylatában szinte legérthetetlenebb tételek közül pedig kettő kiemelendő igazán, egyrészt az a 70 ezer dollár, amelyet Donald Trump csak fodrászra költött a TV-s szereplései előtt; másrészt az a 95 464 dollár, amit meg Trump lányának, Ivankának a sminkjére és fodrászára költöttek Trump cégei.

Ezen felül 210 000 dollárt költött egy Mar-A-Largo klubbeli rendezvényre felbérelt fényképészre valamilyen oknál fogva. 2010 és 2018 között mintegy 26 millió dollárt számoltak fel „tanácsadói díjként” egy cég javára, amelyben Ivanka Trump is társtulajdonos.

Trump 2018-ban, az éves elnöki vagyonnyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy 434 millió dollár volt a jövedelme, viszont az IRS-nek ugyanebben az adóévben már 47.4 millió dolláros veszteségről számolt be. Trumpnak ráadásul kolosszális adósságai is vannak, melyek négy éven belül esedékessé válnak, ebben az esetben mintegy 421 millió dollár tartózásokról beszélhetünk.

Rendkívül érdekes tételnek tekinthető még, hogy az elnöknek mintegy 73 millió dollárnyi jövedelme származik külföldről, amely kapcsán a The Guardian is kiemeli, hogy felmerül az összeférhetetlenség gyanúja az amerikai külpolitika terén. Trump például egy Isztambullal kötött licencszerződésből szerzett 13 millió dollárt, egymillió dollárt ebből azóta, hogy elnök lett.

További kolosszális veszteségnek tekinthetők Donald Trump golfpályái is, ugyanis 2000 óta mintegy 315 millió dolláros veszteséget termeltek az elnöknek. Ennek ellenére Alan Garten, a Trump Alapítvány jogásza úgy fogalmazott, az elnök több tízmillió dollárt fizetett jövedelemadóként az államkasszába, csak 2015 óta.

A brit lap még egy érdekességre hívta fel a figyelmet: a Trump által 2000 és 2017 között befizetett jövedelemadó átlagösszege 1.4 millió dollárra rúg, ám ha azon amerikaiakat vesszük, akiknek az elnökhöz hasonló éves bevételük van, akkor nagyjából 25 millió dolláros összeget kellett volna átlagosan befizetnie.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.