Szakértő: „Egyre tisztábban látszik, hogy elveszítjük az irányítást”
Hatalmas aggodalmat okoz az európai kórházak számára, hogy ilyen meredek emelkedések indult a koronavírus-fertőzöttek száma, mivel itt a nyakunkon az influenzaszezon, amely minden évben nagy terhet ró az ellátórendszerre.
Hatalmas aggodalmat okoz az európai kórházak számára, hogy ilyen meredek emelkedések indult a koronavírus-fertőzöttek száma, mivel itt a nyakunkon az influenzaszezon, amely minden évben nagy terhet ró az ellátórendszerre.
A koronavírus-járvány második hulláma már egyértelműen betette a lábát Európába, minden ország esetében jelentős esetszám-emelkedést lehet tapasztalni, a tavaszra emlékeztető számokkal. A halálozási számok még nem követik a fertőzési számokat, ám egyre több szakértő tart attól, hogy 4-6 héten belül ez is megtörténhet.
A halálozási ráta azonban nem az egyetlen gond, amivel meg kell küzdeni. A kórházakon ugyanis egyre emelkedik a nyomás, mivel emelkedő félben van a „tartós vendégeknek” a száma, vagyis azon koronavírus-fertőzötteké, akik a megbetegedésre rá egy hónappal is még érzik a fertőzés tüneteit, annak hatásait.
„Még a fiatal és egészséges emberek 10-20%-ánál is tapasztalható, hogy a koronavírusnak van valamilyen hosszabb távú hatása, amely túlmutat a fertőzésen” – mondta Micheal Head, a Southamptoni Egyetem szakértője, valamint hozzátette, ez azt jelenti, hogy tovább terhelik a kórházak limitált kapacitását, akár hosszú évekre.
Peter Drobac, az Oxfordi Egyetem globális egészségügyi szakértője úgy véli, „felelőtlen” lenne Európától, ha ölbe tett kézzel figyelnék, ahogyan a halálozási ráta visszaszökik az április szintekre. Drobac szerint egyelőre nem tűnik úgy, hogy a koronavírus az influenzához hasonlóan szezonális lenne, viszont a téli hónapok magas kockázatot jelentenek, mivel az emberek a hideg miatt beltéren vannak, ahol magasabb a fertőzés kockázata.
Drobac szerint már eleget tudunk a vírus viselkedéséről ahhoz, hogy képesek legyünk elkerülni egy pusztítóan nagy második hullámot. Amennyiben nem sikerült a fertőzéseknek elejét venni, az brutális halálozási számokat torkollhat, mivel az egészségügyi ellátórendszereket a magas fertőzési számok túl fogják terhelni.
A következő hetekben, valamint a télen hozott vezetői döntések kulcsfontosságúak lesznek, ugyanis amennyiben nem lépünk most, a halálozási ráta berobbanhat, különösen olyan helyeken, mint Spanyolország vagy Franciaország. Európa feladata újra a járványgörbe laposítása, melyhez szükséges a távolságtartás, a maszkviselés és a kézi higiénia alapos betartása.
Drobac úgy fogalmazott, szerinte nem várható teljesen országos karantén, amelyet szinte minden nemzet elrendelt tavasszal, legfőképpen a közvélemény miatt. „Nagyon nehéz lenne a politikai és lakossági támogatását megszerezni egy újabb vesztegzárnak, az embereknek már nagyon elegük van az egészből”.
A szakértő hozzátette, a télen vízválasztó lehet minden szempontból, de akár óriási katasztrófába is torkollhat. „Ezért kívánom azt, hogy bárcsak jobban használtuk volna a nyár adta lehetőségeket, hogy ténylegesen a földbe döngöljük a vírust, mert akkor sokkal jobban helyzetben lennénk, mint most” – zárta gondolatait.