Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

5 vitamin és nyomelem, amik biztosan nem ártanak a koronavírussal szembeni védekezésben

A COVID-19 fertőzés megannyi bizonytalanságot hordoz magában, ezért pandémia idején az a legfontosabb, hogy minél egészségesebbek maradjunk, így megvédhetjük magunkat a vírus esetleges támadásaitól.

Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A COVID-19 fertőzés megannyi bizonytalanságot hordoz magában, ezért pandémia idején az a legfontosabb, hogy minél egészségesebbek maradjunk, így megvédhetjük magunkat a vírus esetleges támadásaitól.

Ha elkaptuk a koronavírust, kizárólag az immunrendszerünkön múlik, képesek vagyunk-e legyőzni az agresszív betolakodót, ezért rendkívül fontos, hogy a szervezetünkben pótoljuk a nélkülözhetetlen nyomelemeket, amikkel megállíthatjuk a súlyosabb tünetek kialakulását. Soron kívül Autósoknak jobb tudni: ellenőrzőkapukat szerelnek fel az utakon

A mikroelemek, mint például a vitaminok és az ásványi anyagok elengedhetetlen tényezői az egészséges táplálkozásnak és étrendnek, ezért nem meglepő, hogy járványkor még jobban oda kellene figyelnünk arra, hogy megfelelő módon pótoljuk őket.

Hogy tisztában legyünk ezekkel az esszenciális anyagokkal, összegyűjtöttünk belőlük ötöt, melyekkel sikerrel felerősíthetjük az immunrendszerünket, ezáltal bármikor érne is minket a vírus, hamarabb leküzdhetjük a fertőzést.

A-vitamin

Az A-vitamin felelős a bőrben, a légzőrendszerben és az emésztőrendszerben található sejtek szerkezetének megőrzéséért, ami azt jelenti, hogy fertőzés esetén lényegében ez a zsírban oldódó vitamin játssza a főszerepet a behatoló ellen folytatott harcban.

A-vitamin nélkül a patogének semlegesítésére termelődő antitestek sem alakulhatnának ki – ebből is látszik, mennyire fontos tényezője a szervezet megfelelő működésének ez a szerves molekula.

Leggyakrabban halban, tojássárgájában, sajtban, tofuban, különféle magokban, dióban, gabonafélékben és hüvelyesekben található meg az A-vitamin, de a béta-karotinban dúskáló gyümölcsök és zöldségek szintén kiváló forrásai ennek az anyagnak.

B-vitaminok

Legfőképpen a B6-, a B9- és a B12-vitaminok járulhatnak hozzá a patogének elleni védekezéshez, ugyanis befolyásolják az úgynevezett apoptózisban részt vevő természetes gyilkos sejtek aktivitását.

B6-vitamint főleg gabonafélék, hüvelyesek, leveles zöldségek, gyümölcsök, dió és mogyoró, halak, valamint csirke- és sertéshús fogyasztásával vihetünk be a szervezetünkbe, folsavval (B9-vitamint) pedig szintén zöldségekben és hüvelyesekben találkozhatunk, de a közönséges lisztet is ezzel a vitaminnal vegyítik.

Cianokobalamint, vagyis B12-vitamint tojásban, különféle húsokban és tejtermékekben, illetve erjesztett szójatejben találhatunk.

C- és E-vitamin

Amikor a testünk egy fertőzéssel szemben küzd, úgynevezett oxidatív stressz jön létre, amely során reaktív gyökök keletkeznek, ezek pedig felsérthetik az egészséges sejtfalakat, azáltal beszivároghatnak a kórokozók a szövetekbe, felerősítve ezzel a gyulladásokat.

A C- és az E-vitamin bizonyítottan megvédi a sejteket a szóban forgó folyamatoktól, az aszkorbinsav ezen felül az immunrendszer speciális sejtjeit, a neutrofilokat, a limfocitákat és a fagocitákat is jelentős mértékben támogatja, mivel serkenti a képződésüket.

C-vitaminban dúskál a narancs, a citrom, a lime, a bogyós gyümölcsök, a kivi, a brokkoli, a paradicsomból és a paprika. E-vitamint a diófélékben, a zöld levelű zöldségekben, illetve a növényi eredetű olajokban találhatunk.

D-vitamin

Egyes immunsejtek számára nélkülözhetetlen a D-vitamin ahhoz, hogy sikeresen elpusztítsák a patogén kórokozókat.

Habár a Napon való tartózkodással megemelhetjük a testünkben lévő D-vitamin szintjét, az olyan táplálékforrásokból is hozzájuthatunk, mint például a tojás, a halak, a tej és a margarin.

D-vitamint természetesen táplálékkiegészítőként is fogyaszthatunk – ez a megoldás főleg ősszel és télen javasolt, hiszen napfény hiányában nehéz pótolni ezt a létfontosságú szerves anyagot.

Vas, cink és szelén

Mindhárom fém szükséges az immunsejtek megfelelő funkcionálásához, ezért utánpótlásuk kulcsfontosságú szerepet játszhat akár a koronavírussal szembeni védekezésben is.

A vas segít a szabad gyökök felszaporítása okán megölni a patogéneket, továbbá szabályozza az immunsejtek enzimreakcióit, így könnyebben felismerhetik és megtámadhatják a nem kívánt betolakodókat.

Amíg a cink a nyálkahártya és a bőrszövet integritásáért felel, addig a szelén antioxidánsként hasznosulva valójában feltakarítja az oxidatív stressz által okozott károk színterét.

Vasat vörös húsokból, csirkéből és halakból, valamint hüvelyesekből, teljes kiőrlésű gabonákból és gabonapelyhekből pótolhatunk. Cinket osztrigával, tengeri gyümölcsökkel, húsokkal, csirkével, szárazbabbal és dióval juttathatunk szervezetünkbe; legjobb szelénforrásnak pedig a mogyorót, a diót, a húsokat, a gabonaféléket és a gombákat tartják.