Októbertől robbanhat be a koronavírus-áldozatok száma Magyarországon
Egy hét múlva ugorhat meg hazánkban a COVID-19 fertőzéssel kapcsolatos elhalálozások száma – a legújabb előrejelzések alapján a második hullám intenzív terjedését sokkal nehezebb lesz meggátolni.
Egy hét múlva ugorhat meg hazánkban a COVID-19 fertőzéssel kapcsolatos elhalálozások száma – a legújabb előrejelzések alapján a második hullám intenzív terjedését sokkal nehezebb lesz meggátolni.
Jelenleg hazánkban leginkább a fiatalok között terjed a koronavírus-járvány, azonban ők csak nagyon ritkán kerülnek súlyos állapotba – az egyetlen probléma csupán az, hogy tőlük nagyon hamar átkerülhet a kórokozó az idősebb korosztályhoz tartozó személyekhez, akiknél komoly tünetek alakulhatnak ki.
Igaz, hogy szeptemberben nem nagyon emelkedett a halálozási ráta, ez viszont a közeljövőben gyorsan változhat. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szakértői szerint az október eleji jóslatukat pontosnak vehetjük, hiszen a tavaszi drasztikus növekedést is precízen sikerült megbecsülniük – olvasható a Népszava cikkében.
Az innovációs tárca járványmatematikai és epidemiológiai csoportján kívül az Emberi Erőforrások Minisztériumában szintén kialakítottak egy elemző gárdát, akik ugyanúgy analíziseket készítenek, de az ITM szakembereinek számításai sokkal pontosabbak lehetnek.
Minden jel arra utal, hogy a figyelmeztetések ellenére a kormány nem igazán tartja fontosnak a rendeleteken való módosításokat. Tavasszal egyébként sokkal kisebb volt a kockázata a kórokozó fiatalok közötti terjedésének, ugyanis alig néhány százalékát tették ki az új koronavírusos fertőzötteknek, ennek ellenére az érettségi halasztásáról és megtartásáról komoly viták zajlottak; most pedig, hogy már 35-40%-os ez az arány, gond nélkül folytatódik az oktatás, ami kissé ellentmondásos.
Ha az elvégezett tesztek között túl nagy a pozitivitás aránya – a WHO szerint, ha meghaladja az öt százalékot –, akkor az azt jelenti, hogy nem végzünk elég tesztet. Magyarországon szeptember eleje óta nem ment öt százalék alá ez a mutató, sőt olykor a tíz százalékot is meghaladta.