Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Magyarország szilárdan kitart a Paks II. mellett, Oroszország segíti a projektet

Magyarország szilárdan kitart a Paks II. mellett, Oroszország segíti a projektet

Magyarország szilárdan kitart a Paks II. mellett, Oroszország segíti a projektet
Facebook/Szijjártó Péter

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az orosz hírügynökségnek adott nyilatkozatában világossá tette, a magyar kormány teljes mértékben elkötelezett a Paks II. atomerőmű megépítése mellett.

A projektet Oroszország állami atomenergetikai vállalata, a Roszatom bevonásával valósítják meg, és a tervek szerint már az idei ősz folyamán sor kerülhet az úgynevezett „első beton” leöntésére is. „Teljes mértékben elkötelezettek vagyunk az új atomerőmű megépítése mellett, mert ez a hosszú távú energiaszuverenitásunk és energiabiztonságunk sarokköve” – nyilatkozta a tárcavezető a TASZSZ tudósítójának. Hozzátette: „Azt reméljük, hogy ősszel sor kerülhet az úgynevezett ‘első beton’ leöntésére, és felgyorsíthatjuk a munkálatokat a helyszínen.”

A cikk a videó után folytatódik

A jelenlegi paksi atomerőmű még szovjet technológiával épült, és orosz nukleáris fűtőanyaggal működik. A létesítmény négy VVER-440 típusú reaktorblokkjával Magyarország villamosenergia-termelésének mintegy felét biztosítja, a hazai fogyasztásnak pedig egyharmadát fedezi. A Duna partján, Budapesttől mintegy 100 kilométerre délre elhelyezkedő erőmű hosszú évek óta az ország energetikai ellátásbiztonságának egyik alappillére.

A Paks II. projekt 2014 végén kapott hivatalos keretet, amikor Magyarország és Oroszország megállapodást írt alá az 5. és 6. reaktorblokkok megépítéséről. Ezek az új blokkok már az elődjüknél korszerűbb, VVER-1200 típusú reaktorokkal készülnek, amelyek a nemzetközi biztonsági és megbízhatósági előírások legmagasabb szintjének is megfelelnek.

A beruházás összköltsége meghaladja a 12,5 milliárd eurót, amelyből legfeljebb 10 milliárd eurót Oroszország állami hitel formájában biztosít Magyarország számára. A két új blokk üzembe helyezése után az atomerőmű teljes kapacitása a jelenlegi 2000 megawattról 4400 megawattra nőne, ami a hazai energiarendszer stabilitását jelentősen megerősítené a következő évtizedekre.

Szijjártó Péter korábban már többször hangsúlyozta: Magyarország számára stratégiai fontosságú, hogy megfizethető, kiszámítható és szuverén módon előállított energiához jusson. A kormány álláspontja szerint ezt a célkitűzést a nukleáris energia biztosíthatja hosszú távon a legmegbízhatóbban.