A Vízszimatoló nevű berendezést a NASA helikoptere vinné magával.
A hírek szerint a NASA bolygószakértői már azt is megtervezték, milyen küldetésre küldenék el a Nighthawk nevű Mars Choppert, ami az elődjénél, az Ingenuity-nél jóval robosztusabb: a 20-szor nehezebb gép akár 3,6 kilométert is repülhet majd egyszerre. Az egység akkora lehet, mint egy városi terepjáró, a hat rotorján pedig összesen 36 lapát segíti majd a felemelkedést és a repülést. De visszatérve a projektre: a géppel a Mars Eastern Noctis Labyrinthus nevű régióját céloznák meg, ahol mély kanyonok és régi lávafolyamok találhatók.
Pascal Lee, a SETI Intézet projektet vezető kutatója szerint az eszköz a gleccsermaradványokat, a víz evolúcióját, az ásványi lerakódásokat, az élet jeleit, valamint azt vizsgálja majd, hogy a terület mennyire alkalmas a landolásra és a felfedezésre az ember számára. A HVG az Interesting Engineering-re hivatkozva azt írja, a Nighthawk-nak az Ingenuity-vel ellentétben nem függene egy másik járműtől a repülése, akár 1500 méteres magasságban is repülhet, emellett a tervek szerint 100 küldetést teljesítene 240 marsi nap leforgása alatt.
Valamint a szakemberek azt is hozzátették, miszerint a három legmodernebb tudományos műszert viszi majd magával. Ezek közül az egyik az OCCAM, ami minden irányban látna, és színes képet adna a robot és az irányítás számára. Ez segítheti a navigációt és a geológiai környezet feltérképezését. Emellé társul majd a NIRAC, ami egy spektrométer, ami a Mars felszínének részletes elemzéséhez szolgál majd – magyarázzák. Míg a harmadik a magyar Puli Space Technologies fejlesztése, a Puli Mars Water Snooper, vagyis a Puli Vízszimatoló lehet, ami a felszín alatti vizeket térképezheti fel.
Korábban azt is megírtuk, hogy különleges jelenséget rögzített nemrégiben a Perseverance Mars-járó kamerája: a szerkezet két porördögöt kapott lencsevégre, amelyek közül a nagyobb bekebelezte a kisebbet, így hozva létre egy még nagyobb kavargó légoszlopot. Mint kiderült, a NASA roverer épp a kamerája segítségével vizsgálódott, hogy jobban megértse a marsi légkört, amikor megjelent a két porördög a Jezero-kráter nyugati peremén. Az eszköz fotókat készített a jelenségről, amit a NASA mérnökei fűztek össze egy videóba, az itt érhető el.