Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Az év legszomorúbb napja – így küzdhetünk meg vele

Hogyan éljük meg ezt a különleges hétfőt úgy, hogy ne csak szomorúságot, hanem erőt és friss impulzusokat is találjunk benne? Itt a válasz.

...svg content...Fotó: Unsplash
Egészség/Életmód
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Blue Monday, vagyis a „kék hétfő” minden év januárjának harmadik hétfőjére esik. Ezt a jelenséget sokan a legszomorúbb napnak tartják, mivel a hétfő a hét kezdetét, a munkahelyi kötelezettségeket és a hétvége utáni „visszatérés” érzetét hozza magával. Ráadásul a nappali fény hiánya, a rossz időjárás, a karácsony utáni emelkedett hangulat elmúlása, a karácsonyi költekezés után jelentkező pénzügyi gondok és a kudarcba fulladt újévi fogadalmak is ronthatnak a helyzeten. Szerencsére van pár tipp, amik ilyenkor is sokat segíthetnek.

Az egyik, hogy igyekezzünk minél több időt természetes fényben tölteni, mozogni a friss levegőn, ami nemcsak az egészséget javítja, hanem segít a testi és lelki jólétünk megtartásában is, ráadásul remekül oldja a stresszt. De az emberi kapcsolataink erősítése (romantikus, családi, baráti) is ugyanilyen fontos, hozzájárul mentális egészségünk megtartásához, emellett számos egyéb pszichológiai és fizikai előnnyel jár. Mivel pedig a téli időszakban a rövidebb nappalok megzavarhatják a belső óránkat – ami hangulatingadozáshoz és fáradtsághoz vezethet –, a legjobb, amit tehetünk, hogy többet alszunk.

Adjuk meg szervezetünk számára azt, amire ilyenkor fokozottabban igénye van. Továbbá az egészséges étkezésről se feledkezzünk el, ami javíthatja a hangulatot, és segíthet az energiaszintünk növelésében is, plusz igyunk sok vizet. Továbbá a rutinok bevezetése is remekül beválhat, ami stresszes időszakokban még inkább hasznos, mivel az irányítás érzését adhatja nekünk. A napi alvási, étkezési és gyakorlati szokások betartása ésszerű keretek között segíthet a stressz hatásainak leküzdésében. Akár új hobbikat is kereshetünk – írja az Origo.

Azok segítenek a stressz csökkentésében, az önismeret növelésében, örömöt és motivációt adnak, segítik az önkifejezést, a koncentráció és a memória javítását. Az is megeshet, hogy úgy érezzük, nehéz időszakon megyünk keresztül, ám mindig van miért hálásnak lenni: keressünk olyan apró dolgokat a napunkból, amiért hálát adhatunk és gyűjtsük ezeket össze. Ez segíthet a jóra koncentrálni, leküzdeni a negatív érzéseket. Illetve az önismeretünk fejlesztésével nagyban támogathatjuk a mentális egészségünket, mert általa hatékonyabb megküzdési stratégiákat tudunk kialakítani.

Az önismeretünk fejlesztésével felismerhetjük azokat a tényezőket, amelyek negatív hatással vannak az életünkre, illetve segít a jobb érzelemszabályozásban is, így könnyebben el tudjuk kerülni a hirtelen vagy eltúlzott reakciókat egy-egy stresszhelyzet esetén. Ha pedig úgy érezzük, hogy egyedül nem tudjuk megoldani a problémáinkat, az hosszú távon ronthatja az életminőségünket. Egy szakember ítélkezés nélkül meghallgathatja a gondjainkat és speciális technikákkal segíthet minket abban, hogy megoldjuk a problémáinkat – zárul a cikk.


Mindemellett az ünnepek utáni depresszióról is érdemes szót ejteni. Az egyedül élők számára az ünnepi időszak nem könnyű, és a mentális betegséggel rendelkezők különösen ki vannak téve a szezon hatásának. Ám egy kutatás szerint van valami, ami sokat segíthet ebben a helyzetben: mint kiderült, nem csupán a közeli barátok, rokonok segíthetnek a jobb mentális egészség megőrzésében, hanem a távolabbi ismerőseink is.