Miért lángol olyan gyakran Los Angeles?
Az Egyesült Államok második legnagyobb városa, Los Angeles ismét lángokban áll, miközben a klímaváltozás és az urbanizáció együttes hatása minden eddiginél sérülékenyebbé teszi a metropoliszt a pusztító erdőtüzekkel szemben.
A keddi tűzeset újabb fejezetet nyitott Los Angeles tragikus történetében, ahol a város gazdag negyedei és külvárosai közvetlenül találkoznak a természettel, benyúlva a Santa Monica, a Verdugos és a San Gabriel hegységek területére. Ez a földrajzi elhelyezkedés különösen kiszolgáltatottá teszi a területet a tűzvészekkel szemben.
A helyzetet súlyosbítja, hogy míg a klímaváltozás egyre szélsőségesebb és gyakoribb tüzeket okoz, paradox módon egyre többen költöznek ezekbe a veszélyeztetett övezetekbe. A lakosokat vagy az alacsonyabb ingatlanárak vonzzák, vagy éppen a lélegzetelállító kilátás a hegyekre és a Csendes-óceánra – utóbbi különösen a film-, zene- és üzleti világ híres és tehetős sztárjainak privilégiuma.
Az Economist beszámolója szerint korábban január nem számított tűzveszélyes hónapnak még a bozót- és erdőtüzekről hírhedt Kaliforniában sem, az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt azonban jelentősen megnőtt azoknak a napoknak a száma, amikor ideálisak a körülmények az erdőtüzek kialakulásához.
A pusztító szelek
Különös szerepet játszanak ebben az „ördögi szelekként” is emlegetett Santa Ana-szelek. A hidegebb hónapokban forró, száraz levegő áramlik a várostól keletre fekvő hatalmas medence sivatagából a Csendes-óceán felé, fokozva a két szokatlanul csapadékos év után bekövetkezett kilenc hónapos szárazságot.
A tízmillió lakosú metropoliszban a szelek végigüvöltenek a kanyonokon és a város utcáin, fákat döntve ki és elektromos vezetékeket szakítva el, miközben a forró légáramlatok új tüzeket okozhatnak. Los Angeles lakossága – beleértve a gazdag hollywoodi sztárokat is – így folyamatosan ki van téve a tüzek, szélsőséges hőség, földcsuszamlások és földrengések veszélyének.