Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A mexikói elnöknek is van ötlete, ő az Egyesült Államokat nevezné át

Nagyban megy az adok-kapok Donald Trump és Claudia Sheinbaum mexikói elnök között.

...svg content...Fotó: Donald Trump megválasztott amerikai elnök beszél 2024. december 12-én a New York-i Értéktőzsdén, ahol bejelentették, hogy a Time amerikai hírmagazin őt választotta az év emberévé. A háttérben Robert Kennedy Jr., Trump jelöltje (b) az egészségügyi és humán szolgáltatások minisztériumának élére. MTI/AP/Alex Brandon
Észak-Amerika

Kiss László

Szerkesztő

Claudia Sheinbaum mexikói elnök történelmi térképpel válaszolt Donald Trump provokatív kijelentésére a Mexikói-öböl átnevezéséről, miközben határozottan visszautasította az Egyesült Államok következő elnökének állításait az ország kartelluralmáról.

A szerda reggeli sajtótájékoztatón Sheinbaum egy 1607-ből származó világtérképet mutatott be, amely Észak-Amerikát „Mexikói Amerikaként” jelölte, jóval az Egyesült Államok 1776-os megalapítása előtt. „Miért ne nevezhetnénk Mexikói Amerikának? Szépen hangzik, nem?” – jegyezte meg mosolyogva az elnök a térkép felé mutatva. Soron kívül Szívproblémára utalhat, ha a láb és a boka területén ezt tapasztalod

Trump azon állítására reagálva, miszerint „Mexikót gyakorlatilag a kartellek irányítják”, Sheinbaum „minden tisztelettel” kijelentette, hogy a megválasztott amerikai elnök nincs megfelelően tájékozódva. „Mexikóban a nép uralkodik”, mondta, hozzátéve, hogy biztos benne, országaik együtt tudnak majd működni Trump elnökségének időszakában is, miközben Mexikó megőrzi szabad, független és szuverén státuszát.

A kétoldalú kapcsolatok terén Sheinbaum megerősítette Mexikó elkötelezettségét a bevándorlás kezelése, a biztonság és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem területén való együttműködés mellett. Ugyanakkor kiemelt egy súlyos problémát, hiszen mint mondta, „Rendkívül fontos számunkra az amerikai fegyverek Mexikóba való beáramlásának megállítása”, rámutatva, hogy a Mexikóban lefoglalt fegyverek mintegy 75 százaléka az Egyesült Államokból származik.

Fegyverkereskedelem és jogi lépések

2021-ben Mexikó pert indított hét amerikai fegyvergyártó és egy forgalmazó ellen, azt állítva, hogy közreműködtek a kartellekhez áramló fegyverek forgalmának elősegítésében. Bár az alsóbb fokú bíróság először elutasította az ügyet, tavaly egy szövetségi fellebbviteli testület úgy döntött, hogy a 10 milliárd dolláros per folytatódhat. A Legfelsőbb Bíróság októberben elfogadta az ügy tárgyalását, amelyre márciusban kerül sor.

Mexikóban, ellentétben az Egyesült Államokkal, szigorú fegyvertartási szabályok vannak érvényben, ugyanis mindössze egyetlen fegyverbolt működik, amely évente kevesebb mint 50 engedélyt ad ki. Ennek ellenére a fegyveres erőszak továbbra is súlyos problémát jelent az országban.

A börtönből is dolgozik, ezért jár a fizetés Kiss Lászlónak az óbudai önkormányzat szerint

A börtönből is dolgozik, ezért jár a fizetés Kiss Lászlónak az óbudai önkormányzat szerint

Jogi vita bontakozott ki a letartóztatásban lévő óbudai polgármester, Dr. Kiss László fizetésének jogszerűségéről a kerületi önkormányzat és a Fővárosi Kormányhivatal között.

Kiderült, mennyi időt rabol el az életünkből egyetlen szál cigaretta

Korábban már megjelent egy tanulmány, ami a témával foglalkozott, ám a vizsgálat során több hibát is vétettek. Egy új kutatás ezeket is figyelembe vette, már megvan az új eredmény.