Rábukkantak a világ egyik legnagyobb „dinoszaurusz-autópályájára”
Meglepő nyomokra bukkant egy bányamunkás Oxfordshire-ben. A kutatók végül mintegy 200 lábnyomot fedeztek fel, melyeket a jura korszak legnagyobb állatai hagyhattak hátra.
A kutatók által dinoszaurusz-autópályaként jellemzett útvonal a leírás szerint öt nyomvonalból áll, és legalább két különböző dinoszauruszfajtól származik, a koruk pedig mintegy 166 millió év körüli lehet. A beszámolóban emlékeztetnek: ebben az időszakban Oxfordshire egy trópusi tenger közelében helyezkedett el, és sekély lagúnák szabdalták szét a területet. Dr. Duncan Murdock, az Oxfordi Egyetem Természettudományi Múzeum munkatársa szerint a nyomok olyan részletesen maradtak fenn, hogy láthatjuk, hogyan deformálódott az iszap, amikor a dinoszaurusz lábai besüppedtek, majd kiléptek.
A kutatók azon a véleményen vannak, hogy a nyomvonalak közül négyet hatalmas növényevő sauropodák hagytak hátra, melyek közül az akár 16 méter hosszú és 3 méter magas Cetiosaurus a legesélyesebb jelölt. Az ötödik nyomvonalon a szakértők szerint a Megalosaurus jellegzetes, karmokkal tarkított három ujja látszik, melyet épp 200 évvel ezelőtt, elsőként neveztek el a dinoszauruszok közül – részletezik. Míg a leghosszabb egyedülálló nyomvonal több mint 150 méterig nyúlik el.
Kiemelik: az öt lenyomatkészlet együttesen az Egyesült Királyság legnagyobb dinoszaurusznyom-gyűjteményét alkotja. A Dewars Farm Quarry-területen egyébként már évtizedekkel ezelőtt, 1997-ben is mintegy 40 nyomvonalra bukkantak, ám most a technológia segítségével modellezni is tudták, hogyan zajlott az ősi állatok migrációja. A tesztek alapján úgy vélekednek, hogy a Megalosaurus körülbelül 2,7 méteres léptekkel közlekedett.
A lábnyomok közötti távolság pedig azt jelzi, hogy az őskori lény a modern emberéhez hasonló sebességgel, körülbelül 3 kilométer per órával haladt. A sauropodák körülbelül azonos sebességgel közlekedtek, ám a nyomaik egy ponton még a Megalosaurus nyomait is keresztezik, ami érdekes kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy kapcsolatba léptek-e ezek a különböző dinoszauruszok, és ha igen, hogyan – írja a 24.hu az IFLScience cikkére hivatkozva.
Ha már a dinoszauruszok a téma, korábban arról is beszámoltunk, hogy igen korai hüllőkövület segíthet megérteni a dinoszauruszok felemelkedésének történetét. Az állat a Silesauridae kihalt, vitatott besorolású csoportjába tartozott, egyes paleontológusok szerint ezen fajok valódi dinoszauruszok voltak, míg mások szerint a dínók előfutárai lehettek. Ebben a cikkben pedig arra tértünk ki, hogy egy tanulmányban a valaha talált legkisebb dinoszaurusztojásokat mutatják be – közülük az egyik rekordernek számít, ezzel egy Japánban feltárt leletet utasított maga mögé.