Stonehenge: megoldódhatott a brit történelem egyik legnagyobb rejtélye
Az ősi emlékmű eredetét illetően a kutatók talán közelebb kerültek a megfejtéshez, mint eddig bármikor.
A Stonehenge kőzeteinek eredete és azok szállításának módja régóta foglalkoztatja a tudósokat. Egy friss kutatás szerint a különböző tájakról származó kövek egy helyre való szállítása a távoli közösségek közötti összetartozást szimbolizálta, ami a politikai egység és közös identitás kialakítására utalhat – áll az erről szóló beszámolóban.
Mike Parker Pearson, a University College London régészeti intézetének professzora és a kutatás vezetője úgy fogalmazott: „Stonehenge az egyesülés emlékműve volt Nagy-Britannia népei számára, amely az őseikkel és a kozmosszal való örök kapcsolatukat ünnepelte”.
A Blikk a Daily Mail-re hivatkozva megjegyzi: tudományos körökben régóta vita tárgya, hogy a neolitikus emberek mégis hogyan szállították a hatalmas kőtömböket egy helyre. A sarsenek helyi forrásból származnak, míg a kékkövek Walesből, az oltárkő pedig Skóciából érkezett, ami az újkőkorszaki technológia korlátait figyelembe véve egy lenyűgöző teljesítmény.
Továbbá érdemes még hozzátenni azt is: a Stonehenge kialakítása a nyári és téli napfordulókhoz igazodik, ami arra utal, hogy az ősi emlékművet a Nap és a Hold mozgásához igazították. A téli napforduló idején a helyszín különösen népszerű, amikor is a lenyugvó nap fénye a kőkör közepén álló oltárkő fölött süllyed a horizont alá.
Korábban mindemellett arról is beszámoltunk, hogy azonosíthatták a Notre-Dame romjai alatt talált emberi maradványokat. Mint azt megírtuk, a holttest egy ólommal bélelt koporsóban volt, s 2022-ben, egy régészeti feltárás során akadtak rá. A további részletekről itt olvashat.