Mintegy 10 ezer éves rizssör nyomaira bukkantak Kínában
A felfedezés betekintést enged Ázsia legkorábbi alkoholos italainak történetébe, egyúttal sokat elárul a rizsfermentálásról és a korai mezőgazdaság fejlődéséről is a térségben.
A beszámolóban az áll, a Csöcsiang tartományban folytatott ásatások során a régészek összesen 12 kerámia edény darabjait találták meg. A szakértők úgy vélik, a változatos méretű tálakat és csuprokat fermentálásra, tárolásra, tálalásra, főzésre és feldolgozásra használhatták. A töredékeket azonban beható vizsgálatnak vetették alá, hogy rájöjjenek, milyen anyagokat tárolhattak egykor az edényekben.
A 24.hu a The Independent beszámolója alapján azt írja, a kutatók jelentős mennyiségű rizs, keményítő, makk, élesztőgombák, illetve gabonafélék nyomait találták meg, amelyek jelenléte és állapota sörfőzési eljárásokról árulkodott. A szakemberek továbbá azon a véleményen vannak, miszerint léteztek olyan agyagedények, amelyeket kifejezetten fermentálási célokra készítettek.
Mindez arra utal, hogy a fermentálás és a sörkészítés már a Csöcsiang tartomány területén egykor élő ősi kultúra korai éveiben kialakult. Ezt a rizs háziasítása tette lehetővé, a növény termesztése ugyanis állandó alapanyagot szolgáltatott ehhez a folyamathoz – magyarázzák. Megjegyzik: az elkészített alkoholos italokat feltehetőleg ünnepélyes lakomák és rituális események alkalmával fogyaszthatták.
Discovery of 10,000-year-old rice beer pottery.
10,000-year-old evidence was uncovered at the Shangshan site in Zhejiang Province, China.
The researchers examined twelve ancient pottery fragments from the Shangshan site, dating back to 10,000-9000 BP in the Neolithic period. pic.twitter.com/7S0otyVCow
— Super Prasad (@Pirateprofit) December 11, 2024
Korábban egyébként arról is írtunk, hogy széknek használták, most kiderült, hogy egy értékes, ókori leletről van szó. Egy középiskolai tanár tette a felfedezést, aki azonnal értesítette az illetékes hatóságokat. Ezután szakértők érkeztek a helyszínre, s arra jutottak, hogy valóban egy mérföldkőről van szó, amely ráadásul Krisztus után 239-ben készült, tehát csaknem 2000 éves.