Év végi bónusz: vallottak a cégek, mit terveznek idén
A bónuszok nemcsak anyagi juttatásként, hanem elismerésként is szolgálnak, amely segíti a munkaerő megtartását és a vállalati célok elérését, mértéke és formája szektoronként meglehetősen eltérő lehet.
A vállalatok elsősorban a munkaerő-megtartásra, másodsorban jövőbeli motivációra fókuszálnak az év végi bónusz kiszabásakor, amelynek kérdése minden munkavállalót és munkáltatót élénken foglalkoztat, mértéke és formája pedig nemcsak az alkalmazottak elégedettségére, hanem a munkaerő-megtartás sikerére is jelentős hatást gyakorol. Szektoronként meglehetősen eltérő lehet a jutalmazás, a dicsérő szavaktól a fizetett szabadságon át egészen több havi fizetésnek megfelelő összegig terjedhet. Mindez az egyik legnagyobb hazai alapítású tréningcég, a Comline Budapest összefoglalójából derült ki.
Mindemellett a globális kutatások arra is rámutatnak, hogy a cégek számára kulcsfontosságú, hogy a bónuszok határozottan támogassák a vállalat céljait, legyen szó a legjobb tehetségek gyors megszerzéséről vagy a munkavállalói elégedettség fenntartásáról. A különböző iparágakban egyébként eltérő lehet a bónusz mértéke, de a globális trendek azt mutatják, hogy az eredményorientált, teljesítményalapú jutalmazások a legnépszerűbbek. Nagy Béla, a Comline Budapest vezető trénere, tulajdonosa a téma kapcsán annyit fűzött hozzá:
„A pénzbeli juttatások mellett egyre gyakrabban alkalmaznak más formákat is, például extra szabadnapokat, ajándékutalványokat vagy rendezvényekre szóló belépőket is”. Elmondása szerint a jól megtervezett bónuszrendszer a munkavállalók motivációjának növelése mellett a vállalat hosszú távú sikeréhez és stabilitásához is hozzájárul. A Pénzcentrum az összefoglalót szemlézve azt írja: a cégvezetők általában kiemelik, hogy a bónuszok odaítélése szorosan kapcsolódik a dolgozói teljesítményhez és a vállalati célok eléréséhez.
Ez különösen fontos a jelenlegi gazdasági helyzetben, ahol a munkaerőpiaci feszesség és az infláció együttese új kihívásokat teremt a munkahelyeken. „Az építőiparban például a bónusz alternatív formái is megjelentek. Egyes vállalatok bónuszként fizetett szabadságot kínálnak dolgozóiknak, hogy így hálálják meg az egész éves erőfeszítéseket. Ez a megoldás különösen népszerű a fizikailag megterhelő ágazatokban” – magyarázta Nagy Béla.
Mindemellett egyre több vállalatvezető dönt úgy, hogy megkérdezi alkalmazottait, milyen juttatásokat értékelnének a legjobban. A cikkben egyúttal kiemelik: a nemzetközi trendek egyre inkább a bónuszok egyszerűsítésére és az átláthatóság növelésére irányulnak, amelynek oka, hogy a túl bonyolult bónuszrendszerek nem hozzák meg a kívánt eredményeket, míg az egyszerű, könnyen érthető programok igen.
Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy kiderült, mekkora összeg jut az oktatásban dolgozók bérére: egy igen jelentős összeget jelentettek be az oktatásban dolgozók bérének biztosítása érdekében, a 2025-ös költségvetés fontos része. Ebben az óvoda, az általános és középiskola, valamint a felsőoktatás is benne van. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy egy friss felmérés szerint minden második munkavállaló elégedetlen a fizetésével a versenyszférában.