Vízre utaló nyomokra bukkantak a Marsról származó meteorittöredékekben
Ausztrál tudósok olyan bizonyítékot találtak, miszerint a Mars nagy valószínűséggel lakható lehetett.
A Curtin Egyetem nemzetközi kutatócsoportjának közlésében az áll, miszerint a Szaharában talált, NWA7034 számú, Black Beauty néven is ismert marsi meteorit 4,45 milliárd éves cirkonszemcséjét elemezték, mostanra pedig fény derült rá, hogy az vízben gazdag folyadékok geokémiai „ujjlenyomatait” tartalmazza – emelik ki.
A magyarázat szerint ez arra utal, hogy a víz jelen volt a korai marsi magmás tevékenység idején, a bolygó a távoli múltban lakható lehetett. Míg Aaron Cavosie, a tanulmány társszerzője azt hangsúlyozta: a felfedezés új utakat nyit meg a magnatizmussal kapcsolatos ősi marsi hidrotermikus rendszerek, valamint a bolygó múltbeli életfenntartó képességének megértésében – írja a hirado.hu az MTI beszámolója alapján.
„A hidrotermikus rendszerek nélkülözhetetlenek voltak a földi élet kialakulásához, és eredményeink szerint a Marson víz is volt, ami a lakható környezet kulcsfontosságú összetevője” – fűzte hozzá a szakember. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy 1400 millió éven át tombolhattak vulkánok a Hold felszínén.
A kínai Csang’o-6 szonda által a Földre visszahozott kőzetmintáknak köszönhetően megtudhattuk, hogy legutóbb 2,8 milliárd évvel ezelőtt tört ki vulkán a Holdon. Mindemellett azt is megírtuk, hogy titokzatos foltokat észlelt a NASA Perseverance roverje a Marson: az eszköz a Jezero-kráter peremén haladva, a Neretva Vallis régióban lévő Serpentine Rapids vörös kőzetein különös, zöld foltokra bukkant.