Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nyomtatott beton hozhat áttörést az építőiparban, a klímaküzdelemben is segíthet

Strapabíró, csekélyebb környezeti ártalommal jár és kevesebb munkaerő szükséges az előállításához.

...svg content...Fotó: unsplash | illusztráció
Greenbox

Takács Petra

Szerkesztő

Amerikai kutatók kifejlesztettek egy új típusú, 3D nyomtatással előállítható betont, amely erősebb, tartósabb, és kevesebb károsanyag-kibocsátással jár, mint a hagyományos beton – számolt be róla a BGR.

A technológiát a Virginiai Egyetem kutatói jelentették be, projektjük célja az volt, hogy olyan anyagot hozzanak létre, amely környezetbarátabb, ugyanakkor megtartja a szükséges szilárdságot és rugalmasságot az építési folyamatokban. Soron kívül Erről tárgyalt Magyar Péter az osztrák kancellárral, Emmanuel Macronnal is találkozott

Az áttörést az LC2-cement (mész és kalcinált agyag keveréke) és a grafén kombinációja hozta meg. Ez a keverék amellett, hogy erősebbé teszi a betont, javítja a környezeti mutatóit is, akár 31 százalékos kibocsátáscsökkentést garantálva.

A fejlesztők szerint amennyiben sikerülne teljes mértékben helyettesíteni vele a hagyományos betontkeverékeket, az építőipar kibocsátása nagymértékben csökkenhetne, ami komoly lépés lenne a szegmens fenntarthatósága felé.

A következő lépés a szélesebb körű alkalmazás lehet, ez azonban egyelőre még távolabbinak tűnik, hiszen a technológia ma még nem elterjedt. Hosszabb távon azonban várhatóan előtérbe kerül, hiszen kevesebb munkaerő szükséges az előállításához.