Kutatás bizonyítja, miért nem szabad egyből antibiotikumot adni a beteg gyereknek
Az antibiotikum-rezisztencia mára ijesztő méreteket öltött, amit egy nemrég végzett ausztrál kutatás is bizonyít.
Egy friss kutatás szerint a jelenleg alkalmazott antibiotikumok fele hatástalan, ami részben a gyógyszerek indokolatlan használatának következménye – áll a K&H gyógyvarázs közleményében. Ezért fontos, hogy csak akkor írjon fel antibiotikumot az orvos, ha a betegséget bizonyítottan baktérium okozza, ennek megállapításában segíthetnek az 5 perc alatt eredményt adó gyorstesztek. Hozzáteszik: az egyszerű nátha és a baktériumok okozta betegségei gyakran nagyon hasonlóak, ráadásul a streptococcus által kiváltott megbetegedések tünetei megváltoztak az elmúlt években.
Dr. Bence Zsófia házi gyermekorvos szerint nagy segítség, ha gyorstesztekkel is alátámasztható a diagnózis. Így ugyanis elkerülhetjük a felesleges antibiotikumkúrát, ami azért is fontos, mert túlzott használatuk felgyorsítja a bacilusok ellenállóképességének kialakulását. Ez pedig ahhoz vezet, hogy az eddig bevált gyógyszerek nem elég hatásosak a kórokozók ellen – magyarázza a szakértő. A 24.hu cikkében emlékeztet: az 1940-es évek legnagyobb orvostudományi áttörése a penicillin, az első antibiotikum alkalmazása volt, ami rengeteg életet mentett meg.
A helyesen alkalmazott baktériumölő gyógyszerek használata ma is nagyon hatékony lehet, hiszen akár 48 órán belül elpusztíthatják a kórokozókat és meggátolhatják szaporodásukat. Ugyanakkor az is beigazolódott, hogy a gyakori használattól módosulnak a baktériumok és ellenállóvá válnak az antibiotikumokkal szemben. Kiemelik: az antibiotikum-rezisztencia mára ijesztő méreteket öltött, amit egy nemrég végzett ausztrál kutatás is bizonyít. Aszerint a ma használt antibiotikumok közel 50%-a hatástalan.
Az ENSZ szerint pedig 15 éven belül tízmilliók életébe kerülhet világszerte az antibiotikumok ellenállóvá válása – hangsúlyozza a lap. A szülők egy része úgy gondolja, az antibiotikumok jelentik minden gondra a gyors megoldást, míg mások semmiképp sem akarnak ilyen gyógyszert adni gyermeküknek, ha nem egyértelmű, hogy vírussal vagy bakteriális fertőzéssel állnak szemben. A gyorstesztek alkalmazása mindkét tábornak megnyugvást adhat – jegyzik meg.
Egy másik, globális elemzés pedig arra jutott, miszerint a szuperbaktériumok, vagyis a gyógyszerrezisztens kórokozók 2050 előtt több mint 39 millió ember halálát okozzák majd, és az idősek különösen veszélyeztetettek. A további részletekről itt írtunk bővebben. Mindemellett arra is kitértünk, miért csökkenti a tejtermékek fogyasztása az antibiotikumok hatékonyságát. Más gyógyszereknél is problémát okozhat, a jó hír, hogy elég egyetlen dologra odafigyelnünk.