Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Minden eddiginél felkészültebb az ország egy esetleges következő járványhelyzetre

Magyarország minden eddiginél felkészültebben várja az esetleges következő járványhelyzetet.

...svg content...Fotó: Unsplash/Kate Trifo
Belföld

Takács Petra

Szerkesztő

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) lágymányosi kampuszán működő Biotechnológia FIEK laboratórium olyan költséghatékony és tömeges tesztelésre alkalmas kapacitást alakított ki, amely egy következő járványhelyzetben az országos szűréseken is alkalmazható lehet.

A fejlesztés eredményeként a laboratóriumban lehetőség nyílik a SARS-CoV-2 RNS úgynevezett RT-LAMP alapú kimutatására nyálmintából. Az ELTE az MTI-hez pénteken eljuttatott közleménye szerint a fővárosi egyetem konzorciumvezetésében a Pécsi Tudományegyetem, a Dél-Pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet és az ImmunoGenes-ABS Zrt. közreműködésével 2022 tavaszán indult projekt közel 360 millió forintból valósult meg a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával. Soron kívül Megkezdődik a ferihegyi út fejlesztésének előkészítése

Ismertetésük szerint a módszer előnye, hogy könnyen skálázható és adaptálható potenciális új variánsok kimutatására, nem igényel komplikált mintaelőkészítési eljárást, gyorsan feldolgozható eredményt ad, továbbá nem okoz az orr- és garatnyálkahártya alapú mintavételhez hasonló diszkomfortérzést a vizsgált embereknek.

Az eljárást számos országban alkalmazták

Az eljárást számos országban alkalmazták a Covid-19 válságkezelés során tömeges szűrésekre, hátránya ugyanakkor, hogy kevésbé érzékeny és megbízható, mint a qPCR és a mára már elterjedt gyorsteszt-eljárások – írták.

Hozzátették: a laborban kidolgoztak egy olyan qPCR tesztet is, amely alkalmas a SARS-CoV-2, illetve az influenza fertőzöttség kimutatására, valamint elérhető a vuhani és az omikron variánsra alkalmazható, úgynevezett IgA ELISA és IgG ELISA teszt is. Ez utóbbiak arról adnak információt, hogy kik estek már át a fertőzésen, illetve mennyire volt hatékony a Covid-19 védőoltottak immunválasza.

A módszer nagy előnye, hogy nem igényel speciális laboratóriumi felszerelést, és alkalmas nagyszámú minta egyidejű vizsgálatára, éppen ezért a tömeges tesztelésre is. A módszerrel a koronavírus-specifikus antitestek szintje is mérhető, amelyből – kellő számú adat birtokában – következtetni lehet a védettség mértékére is.

A központban alkalmazott tesztrendszer saját gyártású elemekből összeállított reagenseit az ELTE kutatói a már beállított protokollok segítségével tesztelték, a résztvevő partnerek segítségével validálták, így nagyléptékű és költséghatékony szűrési módszereket hoztak létre. Továbbá a laboratórium infrastruktúrája kiterjed arra a logisztikai háttérre is, mely biztosítja a számítógépes nyilvántartási és ügyfélértesítési rendszert, valamint a megfelelő állami rendszerekhez való kapcsolódás lehetőségét – írták.

Kitértek arra: a kidolgozott laboratóriumi és tesztelési protokollok átadásával akár az országos kapacitások is tovább bővíthetők, így egy újabb járványhelyzetben a módszerek új variánsokra vagy más kórokozókra való alkalmazása révén gyors reagálást tesznek lehetővé, hatékonyan támogatva a járvány elleni védekezést.

MTI

Minden eddiginél felkészültebb az ország egy esetleges következő járványhelyzetre

Magyarország minden eddiginél felkészültebben várja az esetleges következő járványhelyzetet.