Stresszhez és szorongáshoz is vezethet a túl sok képernyő előtt töltött idő
Ilyenkor ráadásul semmi máshoz nem marad kedvünk az internetezésen kívül, amiből könnyen ördögi kör lehet.
Többek között stresszhez, szorongáshoz és fejfáshoz is vezethet a túl sok képernyő előtt töltött idő – áll a Slone (Slow Zone) közleményében. Az offline életet népszerűsítő kezdeményezés szervezői szerint egy-egy olyan eset, amikor csak rápillantunk a telefonunkra, ártalmatlannak tűnhet, ugyanakkor egy gyors átkattintás akár fél óra elvesztegetett időt is jelenthet, mire ismét koncentrálni tudunk egy feladatra. Az internetes tartalmak ráadásul annyi információt és ingert zúdítanak ránk, hogy az felér több személyes találkozás élményével – emelik ki.
Ez az információáradat túlingerléshez, információs stresszhez és a kognitív túlterheléshez vezet. Amikor ugyanis rövid idő alatt túl sok információt kell befogadnunk, feldolgoznunk és rendszereznünk, információs túlterhelés lép fel. Ennek tünetei a szorongás, letörtség, zavartság, körömrágás, fáradtság, zaklatottság, fejfájás, váltakozó gondolatok, az összpontosítás képességének romlása – magyarázzák. Ilyenkor ráadásul semmi máshoz nem marad kedvünk az internetezésen kívül. De a Slone felmérésének eredményei által más is megmutatkozott.
Például az, hogy a legtöbb ember (44,4%) képernyőideje napi 3-4 óra, 36,1%-uk 5-6 órát használja a telefonját, de vannak, akik naponta 10 óránál is többet nézik a kijelzőjüket. Továbbá megállapították azt is, hogy a nők és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők képernyőideje magasabb, mint a férfiaké és az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezőké. A válaszadók többsége (83%) úgy gondolja, akkor a legnehezebb „ellenállni” a telefon használatának, amikor elmennek valahova, otthon ez könnyebb.
A felmérés rámutatott, a férfiak inkább saját lakásukban, míg a nők idegen környezetben bírják ki, hogy ne használják a digitális eszközeiket. A Slone kutatása szerint a magyaroknak az olvasás, séta, edzés, futás, főzés, evés, zenehallgatás, otthon töltött idő, valamint a baráti-családi beszélgetések segítenek leginkább abban, hogy fellépjenek az információs túlterhelés ellen. Ezen tevékenységek mellett hasznos lehet a kütyümentes zónák kialakítása az otthonunkban és munkahelyünkön – írja a 24.hu.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy nagyobb eséllyel kerülik el az iskolát azok a kamaszok, akik sokat interneteznek, de a betegségből adódó hiányzások száma is nagyobb az ő köreikben. Mint kiderült, a felmérés elkészítéséhez több mint 86 ezer 14 és 16 év közötti diákot vontak be a kutatók. Az eredmények alapján pedig elmondható, hogy a szélsőségesen sokat internetezők 38%-kal nagyobb eséllyel kerülték el az iskolát. A további részletekről itt olvashat a témában.