Klímaváltozás: rémisztő ütemben zöldül az Antarktisz
A további melegedések alapjában fogják megváltoztatni ennek az ikonikus és sérülékeny régiónak a tájait.
Több mint tízszeresére nőtt a nővénytakaró az Antarktiszon az elmúlt évtizedekben a klímaváltozás miatt – áll a beszámolóban. A műholdképek alapján 1986-ban kevesebb mint 1 négyzetkilométernyi növényzet volt a jeges kontinensen, 2021-re viszont már majdnem 12 négyzetkilométernyi. A tudósok ezáltal arra figyelmeztetnek: az Antarktisz zöldülése többek között lehetőséget biztosít az inváziós fajoknak, hogy betörjenek a térség ökoszisztémájába.
Egy, a témával foglalkozó új tanulmány társszerzője, Dr. Thomas Roland azt mondta: az Antarktisz tájain továbbra is jég, hó és sziklák dominálnak, növények csak a földrész kis szegletében találhatók. „Ez a kis szeglet azonban drámaian gyorsan terjeszkedik, ami rámutat, hogy az emberiség okozta klímaváltozás még erre a messzi vadonra is nagy hatással van” – fogalmazott.
A szakértő ezután hozzáfűzte: a további melegedések alapjában fogják megváltoztatni ennek az ikonikus és sérülékeny régiónak a tájait. A kutatók szerint ahogy egyre melegebbek lesznek a tengerek, úgy válik egyre kedvezőbbé az Antarktisz a növények számára. Először a mohák jelennek meg, amelyek a sziklákon is remekül megélnek, és alapjául szolgálnak egy olyan talaj létrejöttének, amelyből már más növények is kihajthatnak – magyarázzák.
Jelenleg a kontinensen alig található táptalaj, és az is rossz minőségű. A növénytakaró növekedése azonban olyan szerves anyagokat juttat a fölrészre, amelyek elősegítik majd a talajképződést – írja a 24.hu a The Guardian cikke alapján. Korábban arról is beszámoltunk, hogy az Antarktisz jégmezőin egy hónap alatt átlagosan 10 Celsius-fokkal magasabb hőmérsékleteket mértek a szokásosnál, ami rekordközeli hőhullámnak tekinthető.
Egy szakember szerint a jelenség összhangban van a klímamodellek előrejelzéseivel, melyek szerint a globális felmelegedés hatásai a sarki régiókban a legszembetűnőbbek. Ugyanakkor tény, hogy a hőhullám nem egyedülálló jelenség az Antarktiszon. 2022 márciusában egy hasonló esemény során 39 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedést tapasztaltak, ami egy Róma méretű jégmező összeomlásához vezetett.