Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

1956-os szervezetek erélyesen tiltakoznak Magyar Péter lépése ellen

A szervezetek a kijelentést azért kifogásolják, mert szerintük „a jelkép pontosan a nemzeti szimbólumok kisajátítása elleni tiltakozás okán jött létre”.

...svg content...Fotó: Facebook/Magyar Péter
Belpolitika
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Magyar Péter október 1-én jelentette be, hogy az 1956-os lyukas zászló lesz a Tisza Párt jelképe. Ennek kapcsán az 1945 utáni politikai elítélteket és üldözötteket összefogó szervezetek közül több is kifejezte nemtetszését, az MTI-hez is eljuttatott közleményben pedig úgy fogalmaztak: az 1956-os lyukas zászló a magyar történelmi zászlók sorába tartozik, így az egész nemzet önazonosságának és egyediségének szimbóluma. Mint írták:

„Az 1945 utáni politikai elítélteket, üldözötteket és leszármazottaikat tömörítő alábbi szervezetek a leghatározottabban tiltakoznak Magyar Péter pártelnök 2024. október 1-i bejelentése ellen, miszerint ’A TISZA Párt jelképe a mai naptól az 1956-os lyukas zászló’. Álláspontunk szerint az 1956-os lyukas zászló a magyar történelmi zászlók sorába tartozik, így az egész nemzet önazonosságának és egyediségének szimbóluma. Az 1956-os Forradalom és Szabadságharc első napján keletkezett jelkép pontosan a nemzeti szimbólumok kisajátítása elleni tiltakozás okán jött létre”. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Ezután azzal folytatták: „A magyar nemzeti színeket kommunista jelképpel beszennyező Rákosi címert a magyar társadalom akkor teljes egyhangúsággal és összefogással vágta ki, mint a nemzet önérzete elleni gyalázatot. A világon a mai napig egyedülálló tiltakozási forma a lyukas zászló, egy különleges nemzeti kincs és egyértelmű azonossági jel”. Ezáltal pedig a legerélyesebben tiltakoznak e különleges nemzeti jelkép pártpolitikai célokra való felhasználása ellen.

Nem fogják kisajátítani

A közleményben kiemelték: mindez „éppen olyan eszmei megerőszakolási kísérlet, mint amilyen a nemzeti lobogóból 1956-ban kivágott kommunista címer volt”. A tiltakozást a következő szervezetek és magánszemélyek írták alá: Égi Pál, az 56-os Szövetség elnöke; Csigás Zoltán, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetsége elnöke; Pintér Kornél, a Magyar Vidék Országos 56-os Szervezet elnöke; Dr. Horváth László, az 56-os Szabadságharcos Lovagrend elnöke; Máhli Imre, az 1956 Magyar Nemzetőrség elnöke; Ámon Antal, a Magyar Politikai Foglyok Szövetsége elnöke.

Továbbá Menczer Erzsébet, a Szovjetunióban volt magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezetének elnöke; Somssich Tamás, a Recski Szövetség főtitkára; Szelekovszkyné Csendes Mária, a Politikai Elítéltek Közössége 1945–56 főtitkára; Dr. Mari Albertné, a Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Elhurcoltak Egyesületének elnöke. Az Index megjegyzi: a Tisza Párt által választott szimbólum összefügg Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának botrányt keltő kijelentésével.

A pártelnök a bejelentését követően úgy fogalmazott: „Természetesen tudjuk, hogy ez a zászló a szabad Magyarország jelképe is. Nem fogjuk kisajátítani”. De azt is megírtuk, hogy a politikus korábban fontos kéréssel fordult az emberek felé. Mint mondta, az október 5-i megmozdulásra mindenkit szeretettel várnak, ugyanakkor néhány kérése is volt ennek kapcsán. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy Gulyás Gergely szerint Magyar Péter egyvalamiben már megelőzte Gyurcsány Ferencet.