Minden, amit a Szijjártó-Sybiha találkozóról tudni lehet
Rengeteg téma merült fel a tárgyalás során a két külügyminiszter között.
Az atv.hu tudósítása szerint Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere találkozott Andrii Sybihával, Ukrajna új külügyminiszterével, ahol kiemelte, hogy Magyarország elvárja az ukrán fél részéről a magyar kisebbség jogainak helyreállítását, különös tekintettel az anyanyelv használatára az oktatás, kultúra és közigazgatás területén. Szijjártó gratulált ukrán kollégájának a kinevezéshez, hangsúlyozva, hogy nagyon nehéz lehet külügyminiszterként dolgozni egy háború sújtotta országban.
Szijjártó megerősítette Magyarország békepárti álláspontját az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, és azt mondta, hogy minden nemzetközi kezdeményezést támogatnak, mely a konfliktus békés megoldását célozza. Emellett Magyarország továbbra is folytatja a történetének legnagyobb humanitárius akcióját, mellyel eddig több mint 1,4 millió ukrajnai menekültet fogadtak, és sok ukrán gyermek számára nyújtottak nyári táborozási lehetőséget.
A találkozón szó esett Ukrajna újjáépítéséről, amiben Magyarország kész részt venni, valamint az energiaszállítások folytatásáról is, melyben Magyarország jelentős szerepet játszik. Ugyanakkor Szijjártó rámutatott, a két ország kapcsolata kölcsönös tiszteleten és jóindulaton kell, hogy alapuljon, és Magyarország elvárja, hogy Ukrajna visszaállítsa a magyar kisebbség jogait.
Megbeszélésük során a felek egy 11 pontos javaslatcsomagot tárgyaltak meg, mely a magyar nemzeti közösség jogainak helyreállítására irányul. Sybiha szintén hangsúlyozta a két ország közötti kapcsolat fontosságát, és kifejezte arra vonatkozó reményét, hogy Magyarország továbbra is támogatja Ukrajna európai uniós integrációját.
Az ukrán külügyminiszter elismeréssel beszélt a magyar-ukrán együttműködésről, különösen a magyar kisebbségről, akiket Ukrajna „Erős Pistájának” nevezett, utalva a magyar közösség hozzájárulására az ország védelmében. A találkozón az is elhangzott, hogy a két ország közötti határátkelési kapacitásokat is növelik, és új Tisza-híd megnyitását is tervezik Beregsuránynál, hogy elősegítsék az együttműködés javítását.