Riasztó mennyiségű mikroműanyagot mért a Tiszában egy öt éven át tartó kutatás
2023-ban a Tisza magyar szakaszain csaknem megduplázódott a mikroműanyag mennyisége.
Elképesztő mennyiségben van jelen mikroműanyag a Tisza vizében és üledékében, de a mellékfolyóin sem jobb a helyzet. A beszámoló alapján egy szegedi kutatócsapat öt éven át végzett méréseket a Tisza teljes 962 kilométeres szakaszán, az eredményekből pedig az látszik, hogy tavaly átlagosan 70 darab/köbméter mikroműanyag volt a Tisza vizében, a Sajóban 196 darab/köbméter.
2023-ban a kutatók is meglepődtek azon, hogy a magyar szakaszokon csaknem megduplázódott a mikroműanyag mennyisége – számolt be a 444.hu az eredményekre hivatkozva, ebből szemlézett a Telex. Mint írják, a Tisza mellékfolyóiról általánosságban elmondható, hogy nagyon szennyezettek. Múlt évben a Sajóban 196 darab/köbméter mikroműanyagot találtak, míg például a Hernádban 77 darab/köbmétert.
A legtöbb mikroműanyagot a szintetikus ruhák mosása termeli – emelik ki. Egyúttal hozzáteszik: a cipők kopása, az autók gumiabroncsainak elhasználódása, az útfestések, az építkezésen használt szigetelő anyagok, a műfüvek és az elhajított műanyag zacskók és palackok mind műanyagot juttatnak a környezetbe.
De a szépségápolási termékekből is származhatnak mikorműanyagok, bár ezekből meglepően kevés van a magyar vizekben. Hangsúlyozzák azt is: a szennyvíztisztítás sem tudja teljesen kiszűrni a mikroműanyagokat, de a tisztítatlan szennyvíz is óriási probléma a Tisza mellékfolyóin.
Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy mikroműanyagot találtak az emberi agyban. A riasztó felfedezést brazil tudósok tették, akik elhunytak agyszöveteit vetették alá vizsgálatoknak. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy egy tanulmány szerint a mikroműanyagoknak köze lehet a gyulladásos bélbetegséghez.