Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Meddig minősül valaki másnaposnak vezetés előtt?

Vajon az esti koccintás után mennyi időnek kell eltelnie ahhoz, hogy a szonda nulla értéket jelezzen? Itt a válasz.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Akinek a szervezetében műszeresen (szonda-vérvétel) kimutatható az alkohol, az ittasnak számít. Rossz hír lehet ez azoknak, akik egy esti mulatozás után másnap ülnek a volánhoz, és úgy érzik, hogy már kiürült szervezetükből az alkohol. Ám ez nem feltétlenül igaz – hívta fel a figyelmet a Totalcar, amit az Economx szúrt ki. Nézzük, mit mondanak a szabályok a témát illetően, van ugyanis néhány dolog, amit fontos tudni. A Btk. szerint ittas állapotban lévő személy az, akinek a szervezetében 0,50 gramm/liter véralkohol-, illetve 0,25 milligramm/liter levegőalkohol-koncentrációnál nagyobb érték előidézésére alkalmas szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van.

Akinek a fentieknél kevesebb alkoholt tartalmaz a szervezete vezetés közben, az pedig szabálysértést követ el. Bármennyire csekély mértéket is mutat tehát a szonda, mindenképpen baj lesz belőle – emelik ki. A Nemzeti Szakértői és Kutató Központ (NSZKK) a vonatkozó, 2020-ban kiadott körlevelében úgy foglalt állást, hogy az alkoholos befolyásoltság vizsgálatánál az alábbi – véralkohol-koncentrációra tekintettel meghatározott – értékeket kell figyelembe venni: 0,10 g/l (ezrelék) alatt: az alkoholfogyasztás nem bizonyítható, 0,11–0,50 g/l (ezrelék): ivott, de alkoholosan nem volt befolyásolt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A módszertani leírás rendelkezik a légalkoholszondával mért, a kilélegzett levegő meghatározása esetén javasolt határértékekről a lebomlási szakban is: 0,05 mg/l: az alkoholfogyasztás nem bizonyítható, 0,06–0,25 mg/l: ivott, de alkoholosan nem volt befolyásolt – részletezik a cikkben. A szabálysértési- és büntetőjog azon az állásponton van, hogy az alkohol és a járművezetés ütik egymást, ezért nem is tűri meg az utakon, zéró tolerancia van e tekintetben. Ez azoknak kifejezetten gondot jelent, akik az előző nap elfogyasztott alkohol után, jogilag még másnaposan ülnek volán mögé annak biztos tudatában, hogy már egyáltalán nem állnak alkoholos befolyásoltság alatt.

Előfordulhat ugyanis, hogy ugyanabban a bánásmódban részesíti őket a hatóság, mint azokat, akik sok alkoholt fogyasztottak, mielőtt volán mögé ültek. A rendőrség tapasztalatai szerint az ittas vezetések döntő többségükben ilyen „másnaposságok”, amikor a sofőr nem is gondolja, hogy még magas lehet a szervezetében az alkoholszint. Hangsúlyozzák: aki biztosra akar menni, az alkoholfogyasztást követő 12 órán belül a vezetőülés közelébe sem megy, aki pedig semmit sem bíz a véletlenre, az vár 24 órát. Ahogy a mondás is tartja, jobb félni, mint megijedni, minden helyzetben felelősségteljesen kell viselkedni.

Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy nem hosszabbítja meg a napi borozgatás az életünket. Valószínűleg mindenki találkozott már azzal a bölcselettel, hogy napi egy pohár bor jót tesz az egészségnek, sőt, vérré válik és meghosszabbítja földi létünket. A Journal of Studies on Alcohol and Drugs című folyóiratban megjelent kutatás szerint azonban ez nem teljesen így van. Míg ebben a cikkben arról írtunk: viszlát másnaposság, mondhatni csodaszert készítettek a tudósok. Mint kiderült, a kutatók kifejlesztettek egy olyan gélt, ami képes lebontani az alkoholt a bélrendszerben.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.