Ferenc pápa a mesterséges intelligencia veszélyeire figyelmeztetett szingapúri látogatásán
Mindemellett felhívta a figyelmet arra, hogy tisztességes béreket kell adni a bevándorlóknak.
Ferenc pápa a szingapúri látogatása során felhívta a figyelmet a mesterséges intelligencia potenciális veszélyeire és a bevándorló munkavállalók tisztességes bérezésének szükségességére. A katolikus egyházfő beszédét az ázsiai-csendes-óceáni körútjának utolsó állomásán, a fejlett technológiáiról híres városállamban tartotta.
Ferenc pápa kiemelte, a technológiai fejlődés – beleértve a mesterséges intelligenciát is – az emberek elszigetelődését és egy mesterséges valóságba való sodródásunkat eredményezheti. Szerinte az AI-t arra kellene használni, hogy összehozza az embereket, és hogy elősegítse a társadalmi szolidaritást és megértést.
Az Al Jazeera szerint a katolikus egyházfő azt is kihangsúlyozta, hogy nem szabad elfelejteni az emberi kapcsolatok fontosságát, még akkor sem, ha a technológia egyre nagyobb szerepet játszik a mindennapi életben. Ez nem az első alkalom, hogy a pápa figyelmeztet a mesterséges intelligencia veszélyeire. Korábban, egy ipari vezetőkhöz intézett beszédében a „halálos autonóm fegyverek” betiltására szólított fel.
Látogatása során a pápa szót emelt a bevándorló munkások tisztességes bérezése mellett is: kiemelte, különös figyelmet kell fordítani a vendégmunkások méltóságának megőrzésére, mivel ők jelentős mértékben hozzájárulnak a társadalom fejlődéséhez.
Ferenc pápa felhívása nem is lehetne aktuálisabb, hiszen Szingapúrban, ahol az olcsó munkaerő kulcsfontosságú szerepet játszott a város gyors növekedésében, a migráns munkavállalók milliói keresnek kevesebbet havonta 3000 szingapúri dollárnál (kb. 827 ezer forint). Ezen dolgozók többsége olyan országokból érkezett, mint Banglades, Kína, India, Malajzia és a Fülöp-szigetek, s sokan közülük nehéz életkörülményekkel küzdenek.