Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Van egy hatalmas bökkenő Magyar Péter egymillió forintos minimálbér-ígéretével

Maga az összeg is hihetetlennek tűnik, de még ha ezt félre is tudjuk tenni, alapvető problémák vannak a nagyratörő tervvel.

...svg content...Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
Belpolitika

Takács Petra

Szerkesztő

Ahogy arról korábban is beszámoltunk, Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke és európai parlamenti képviselője vasárnap jelentős ígéretet tett: 2027-re megduplázná a jelenlegi magyar minimálbért, ami elmondása szerint 2030-ra elérné az egymillió forintos összeget. E kijelentés komoly vitákat váltott ki, hiszen a javasolt összeg nagysága és megvalósíthatósága számos kérdést vet fel a munkáltatók és a munkavállalók körében egyaránt. Az elképzelés szerint Magyarország a legmagasabb minimálbérrel rendelkezne az Európai Unióban, megelőzve Luxemburgot is.

A javasolt minimálbér euróra átszámítva 2027-re 1400 eurót, 2030-ra pedig 2600 eurót jelentene. Ha ezeket az összegeket összehasonlítjuk az uniós minimálbérekkel, láthatjuk, hogy a 1400 eurós minimálbér a hetedik legmagasabb lenne az EU-ban, a 2600 eurós minimálbér pedig a jelenlegi első helyezettet, Luxemburgot is megelőzné.

Egymilliós minimálbér Magyarországon: reális elképzelés vagy vágyálom?

A Tisza Párt vezetője szerint a kormány saját hatáskörben dönthet a minimálbér emeléséről, ám a jelenlegi gyakorlat ezt nem támasztja alá: az Európai Unió irányelvei és Magyarország jogi keretei szerint a minimálbérről a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) tárgyalásain születik megállapodás. Mint ismert, a VKF egy háromoldalú egyeztető platform, melyen a munkáltatók, a munkavállalók és a kormány közösen hoznak döntéseket. Noha a kormányzatnak van megállapítási joga, a végleges döntést a szakszervezetekkel és a munkáltatói szervezetekkel való egyeztetés előzi meg.

A Tisza Párt javaslata kapcsán Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára a Világgazdaság megkeresésére elmondta, a párt nem kérte ki a véleményüket, ami már önmagában is problémás. Noha a VOSZ-nál nyitottak lennének az egyeztetésre, a főtitkár szerint a Magyar Péter által felvázolt minimálbér-összegek inkább vágyálmok, mint reális célok. Perlusz hasonlatot is hozott: olyan ez, mintha valaki azt ígérné, hogy a magyar labdarúgó-válogatott megnyeri a világbajnokságot.

Perlusz László emlékeztetett arra, hogy a kormány eddig soha nem döntött a minimálbér megállapításáról a VKF egyeztetései nélkül. Még a koronavírus-járvány idején is kivártak, amíg a vállalkozók és a szakszervezetek megállapodásra jutottak.

Szintén fontos említést tenni az EU-ról az ügy kapcsán: az Európai Unió célja, hogy minden tagállamban biztosítsák a minimálbér emeléséről szóló egyeztetéseket a munkavállalók és a munkáltatók között. A Tisza Párt javaslata ezzel szemben olyan helyzetet eredményezne, ahol a kormány egyedül döntene a minimálbérről, ami viszont ellentmond az uniós szabályoknak és az évek óta működő hazai gyakorlatnak is.