Közel lehet a napmaximum, az ezredforduló óta nem észleltek ennyi foltot központi csillagunkon
24 éve nem volt ilyen magas a napfoltok havi átlaga, augusztusban tetőzhetett a naptevékenység.
Augusztusban naponta átlagosan 215,5 foltot észleltek a Nap felszínén, ez a szám 23 éve nem volt ilyen magas, az adat pedig csaknem kétszerese a korábbi prognózisokénak. Mindez azt jelentheti, hogy közel lehet a 11 éves napciklus csúcspontja, talán már be is következett.
A napfoltok száma augusztus 8-án tetőzött, amikor 337-at figyeltek meg 24 óra alatt, ez szintén 2001-ben volt utoljára ilyen magas. Azt azonban még nem lehet biztosan kijelenteni, hogy a csökkenő tendencia tartós lesz – írja a Live Science.
A 2019 decemberi aktivitási minimumot követően úgy vélték, hogy a legutóbbi, 2014-es tetőzést követően ismét egy gyengébb ciklus következik. Az akkori előrejelzések 2025-re várták a maximumot, ám könnyen lehet, csakúgy, mint az átlagos napfoltszám esetében, ebben is tévedtek a kutatók.
Ennek következményeképp a NOAA űridőjárással foglalkozó csoportja, az SWPC tavaly októberben felülvizsgált előrejelzést” adott ki a 25. napciklusra vonatkozóan, amely szerint a napmaximum valószínűleg 2024 közepére érkezik el.
A napfoltok mennyisége mellett a kitörések ereje is jelzi a maximum közeledtét, május elején a Földet az elmúlt 21 év legerősebb geomágneses vihara érte el. A naptevékenység csúcspontja azonban akár 1-2 éven keresztül is tarthat, így van rá esély, hogy a napfoltok jelenlegi mérséklődését újabb növekedés követi majd.