Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ezen múlik, hogy Kiss László előtt marad-e más út a lemondáson kívül

Egy alkotmányjogász mondott részleteket ennek kapcsán.

...svg content...Fotó: Facebook/Dobrev Klára
Bűnügy
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Úgy néz ki, nincs olyan jogi kiskapu, amely lehetővé tenné, hogy a letartóztatásban lévő Kiss László a börtönből vezesse a III. kerületet, illetve onnan tegye le októberben a polgármesteri esküjét. Ez pedig azt jelenti, hogy nincs más út, csak a lemondás – írja a Magyar Nemzet. A politikus letartóztatását szeptember 16-ig rendelték el, s nagy esély mutatkozik arra, hogy a határidőt a bíróság meghosszabbítja. A szerteágazó ügy ugyanis a nyomozati szakaszánál tart, Kiss helyettese, Czeglédy Gergő alpolgármester pedig már több hónapja letartóztatásban van – emlékeztetnek a cikkben.

„Amennyiben a III. kerület új képviselő-testülete október 15-ig nem alakul meg, akkor adott esetben a grémiumot az alaptörvény-ellenes működés okán az Országgyűlés feloszlatja, s e határozattal a polgármesteri tisztség is törvény alapján megszűnik” – nyilatkozta a lapnak ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász. Kiss Lászlóék persze megpróbálkozhatnak különböző fogásokkal, amilyen például a letartóztatásban tett eskütétel, ám ennek jogszerűsége kétséges. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„Szakértők szerint kérdések merülnek fel az eskütétellel kapcsolatos személyes polgármesteri jelenlét kötelezettsége kapcsán, valamint arról, hogy letartóztatásban lévő megválasztott polgármester tehet-e írásban javaslatot az alpolgármesterek személyére, illetve ezt elfogadhatja-e a képviselő testület” – magyarázta az alkotmányjogász, hozzáfűzve: a szakmai döntés a kormányhivatal kompetenciája e körben. A szakember mindemellett arra is felhívta a figyelmet, hogy az eskütétel kapcsán a személyes, fizikai jelenlét követelménye a vonatkozó alkotmánybírósági határozatból is levezethető.

„Noha az önkormányzat szervezeti és működési szabályzata alapján a polgármester akadályoztatása esetén a korelnök hívja össze és vezeti a képviselő-testület alakuló ülését, a testület alaptörvény-ellenes működését eredményező helyzetet ez a helyettesítési jogkör nem tudja feloldani” – mutatott rá Ifj. Lomnici Zoltán, aki ezt követően kitért arra is, hogy a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény szerint a képviselő-testület – minősített többséggel hozott határozata alapján – közigazgatási pert is indíthat a polgármester ellen sorozatos törvénysértő tevékenysége, illetve mulasztása miatti jogi felelősségének megállapítása iránt, a polgármester tisztségének megszűnése érdekében.

Mint ismert, az óbudai korrupciós botrány márciusban pattant ki és azóta is folyamatosan újabb szálak kerülnek felszínre. A kerület DK-s polgármester augusztus 14-én vált az ügyhalmaz gyanúsítottjává. Ám Kiss László mindent tagad, abszurdnak tartja az ügyészség gyanúsítását. Az óbudai önkormányzat szerint politikai leszámolás zajlik a polgármesterük ellen, míg a DK azt állítja, politikai megrendelésre koncepciós eljárás zajlik Kiss László ellen. A párt továbbá hangsúlyozta: a polgármestert megilleti az ártatlanság vélelme, ami lehetővé teszi, hogy továbbra is betölthesse tisztségét. Az ellenzéki pártok azonban más véleményen vannak a kérdést illetően, ezt ebben a cikkben fejtettük ki.