Kánikulai viseletünk szabása fontosabb, mint a színe
Egyáltalán nem mellékes, mit veszünk fel a nagy melegben.
A nagy melegben mindenki igyekszik tenni azért, hogy lehűtse magát és felfrissüljön, például azzal, hogy sok vizet iszik, rendszeresen szedi a magnéziumot, árnyékolja a lakást, könnyed ételeket fogyaszt, s igyekszik több időt tölteni árnyékban, mint a napon. Ám azzal is tehetünk magunkért, ha újragondoljuk a nyári ruhatárunkat és figyelembe veszünk néhány új szempontot. Egyáltalán nem mellékes ugyanis kánikulában, mit veszünk fel: kutatók megállapították, hogy a megfelelő ruházat megválasztásával akár két Celsius-foknyi hőérzet-különbséggel is megajándékozhatjuk magunkat – írja a Telex több, a témában készült kutatásra és külföldi lap beszámolójára hivatkozva. De fontos megjegyezni azt is: melegben azért izzad a testünk, hogy hűtse magát. Amikor az izzadság elpárolog, a fizika törvényeinek engedelmeskedve a testhő egy részét is viszi magával.
Ezért amikor kánikula idején felöltözik az ember, érdemes olyan ruhadarabokat választania, amelyek megkönnyítik ezt a párolgási folyamatot. Ha pedig a színekről van szó, a legtöbben valószínűleg a fehér ruhák után nyúlunk ilyenkor, a fekete színűeket pedig félretoljuk. Egy kutatás viszont megállapította, hogy kánikulai viseletünk szabása fontosabb, mint a színe. Egyúttal arra is fény derült, hogy a fekete színű szövetek jobban sugározzák a hőt – vagyis a testből kiáramló hőt elnyelik –, így ez szerepet játszhat a test hűtésében. Vagyis a beduinok titka nem a színekben rejlik, hanem a bő ruházatban, különösen szeles időben. A laza fekete ruhák ugyanis felmelegítik a szövet és a bőr közti teret, így elősegítik, hogy a légáramlás felfelé haladjon – úgy, mint egy kéményben –, így végső soron hűsítik viselőjüket.
Ha azonban mindenképp ragaszkodnánk a passzos, szűk ruhákhoz, inkább a fehér mellett döntsünk (ugyanakkor tény, hogy a világos ruhák nem védik olyan hatékonyan a bőrt a naptól, mint a sötétek, vagyis hajlamosabbak lehetünk a leégésre). Ami a szabást illeti: általánosságban azokat az anyagokat tartják szerencsésebbnek kánikulában, amelyek nem akadályozzák az izzadság elpárolgását. Ebben például elég jók az utóbbi időkben fejlesztett technikai sportruházatok, amelyek többnyire nedvességelvezető szintetikus anyagokból készülnek. Az erőteljes textúrával rendelkező anyagok, mint amilyen a krepp vagy a piké, szintén jók abban, hogy nem tapasztják hozzá a ruhánkat a bőrünkhöz. Ezek olyan anyagok, amelyek áteresztik a nedvességet, így nem akadályozzák meg az izzadság elpárolgását.
De fontos az is, hogy a kánikulai ruha légáteresztő legyen. (Ezt úgy tudjuk leellenőrizni, hogy a kezünket a ruha belsejébe tesszük, ráfújunk, s megfigyeljük, érezzük-e a kezünkön a leheletünket.) A lenvászonról pedig annyit kell tudni, hogy nagy rostjai miatt kiváló légáteresztő, de a pamuthoz hasonlóan ez is lassan szárad. A szintetikus anyagokat, mint a poliészter és a nejlon, kánikulában alapvetően érdemes kerülni – emelik ki. Azok ugyanis testközelben tartják a hőt, megnehezítve a bőr szellőzését. Továbbá magukba zárják az izzadságot és a baktériumokat, ami kellemetlen érzéshez és akár bőrirritációhoz is vezethet, nedvesen pedig roppant kényelmetlenné válnak. Míg ha otthon tartózkodunk, a legjobb döntés meztelenre vetkőzni, ezt a nézetet pedig a tudomány is igazolja – derül ki a cikkből.
A ruha ugyan megvédi a bőrt a leégéstől, de árnyékban vagy beltéren a meztelenség a jobbik opció, mivel minél kevesebb ruhát visel valaki, annál nagyobb a lehetőség a bőr és a levegő közti hőcserére – magyarázzák. De korábban azt is megírtuk, mi az a néhány dolog, amire érdemes odafigyelni, hogy megóvjuk az egészségünket a kánikulában. A dietetikus szolgált részletekkel ennek kapcsán, kiemelve, mennyire fontos a helyes táplálkozás és a megfelelő folyadékbevitel. Egy orvos pedig azt hangsúlyozta, miért lehet problémás a fagylaltozás nagy melegben. A mértékletesség ebben az esetben is fontos, de a szakértő más hasznos információkkal is szolgált. Egy felelős állattartó pedig arról sem feledkezik el, hogy a nagy melegben megfelelően gondoskodjon kedvenceiről, erről itt olvashat bővebben.