A halálos bangladesi zavargások miatt nem kizárt, hogy drágábban juthatunk majd ruhákhoz
Német kereskedelmi szakértők szerint a bangladesi politikai feszültségek és az ebből eredő termelési zavarok jelentős hatással lehetnek a globális divatipar ellátási láncára.
Stefan Genth, a Német Kiskereskedelmi Szövetség (HDE) ügyvezető igazgatója a dpa hírügynökségnek nyilatkozva közlte, hogy Banglades kulcsfontosságú szereplő a globális ruházati iparban, így az ott található gyárak akár rövid ideig tartó leállása is fennakadásokat okozhat az ellátási láncban.
Axel Augustin, a Textil-, Cipő- és Bőripari Kereskedelmi Szövetség (BTE) képviselője szerint hosszabb termelési leállások esetén egyes márkáknál problémák léphetnek fel, ám hozzátette: „Kétlem, hogy a vásárlók ezt egyáltalán észrevennék, hiszen a raktárak tele vannak, különösen a szezon elején.”
A szakértők szerint a termelési zavarok következményeként a fogyasztók magasabb árakkal és egyes termékek hiányával szembesülhetnek, ugyanakkor Augustin szerint, ha az időjárás kedvező marad, a nyári árukészlet továbbra is értékesíthető lesz.
Banglades Kína után a második legfontosabb ruházati exportőr az európai és német divatipar számára. Olyan nagy márkák, mint a Zara, a H&M és a Kik is kínálnak bangladesi gyártású ruhákat. A Német Szövetségi Statisztikai Hivatal adatai szerint tavaly 7,1 milliárd euró értékben importáltak árukat Bangladesből Németországba.
Bangladesben heves tömegtüntetések zajlottak az elmúlt időszakban, amely miatt Sejk Haszina volt miniszterelnök kormánya kijárási tilalmat rendelt el és bevetette a rendőrséget valamint a hadsereget. Egyes jelentések szerint több mint 400 ember vesztette életét a zavargásokban.